Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla işçi çıkarmaya mı başladı?

Yeni elektrikli otomobili Model 3 için 400 bin sipariş alan ve siparişleri yetiştirmek konusunda büyük gecikme yaşayan Tesla, işçi çıkarmaya mı başlıyor?

Yeni elektrikli otomobili Model 3 için 400 bin sipariş alan ve siparişleri yetiştirmek konusunda büyük gecikme yaşayan Tesla işçi çıkarmaya mı başlıyor?

Şirket içinden gelen haberlere göre Tesla, Nevada, Arizona ve Utah’taki tesislerinden işçi çıkarmaya başladı. Ancak çalışanların otomobil departmanından değil, evlere güneş enerjisi sistemleri kuran SolarCity departmanından olduğu vurgulanıyor. Bu tesislerden kaç kişinin çıkarıldığı henüz netleşmiş değil ama Kaliforniya’daki tesislerinden Ağustos ayında 204 kişinin işten çıkarıldığı biliniyor.

- Advertisement -

Performans değerlendirmesiyle işten çıkarma

Tesla’dan yapılan açıklamada ise işten çıkarmaların herhangi bir kriz durumuyla bağlantılı olmadığı, şirketin yıllık performans değerlendirmelerinin altında kalan çalışanlarla ilişkilerini kestiklerinin altı çiziliyor.

Tesla, SolarCity’i 2.1 milyar dolara satın almıştı ancak iki şirketin birleşmesi henüz tamamlanmadı. Tesla’nın Kasım ayında tamamlanacak birleşme öncesinde, Solar City’de düşük performans gösteren çalışanlardan kurtulmak istediğinin de altı çiziliyor. Çalışanlar ise Tesla’nın SolarCity çalışanları arasında bir performans testi yapmadığını, işten çıkarmaların başka kriterlere göre Tesla yöneticileri tarafından belirlendiğini savunuyorlar.

SolarCity, Elon Musk’ın kuzenleri tarafından kurulan ve Elon Musk’ın da ortak olduğu, güneş enerjisi sistemleri üreten bir şirket. Musk, Tesla’nın ve SolarCity’nin birleşmesi gerektiğine karar verip, kuzenlerinin payını ödeyerek, şirketin tümünü Tesla için satın almıştı. Musk’ın kuzenleri ise, satın almanın ardından şirketten ayrılmışlardı.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir