Tesla kasırgadan kaçan araçların pil kapasitesini yükseltti

0

ABD’yi vuran şiddetli kasırgalar nedeniyle, elektrikli araç sahipleri endişeli günler yaşıyor. Özellikle düşük menzile sahip ekonomik modellerin kasırgadan kaçmak için şehri terk etmeleri gerektiğinde, şehirler arası yollarda şarj sorunu yaşama riski gündeme geldi.

Tesla bu probleme karşı, bazı ekonomik modellerinde kullandığı pillerin, kilitlenmiş olan tam potansiyellerini ani bir gece güncellemesiyle açtı. Buna göre  Model X 60D ve Model S 60 / 60D modellerinde kullanılan 75 kWh’lik pillerin, yazılımla sınırlanmış 60 kWh kapasitesi kaldırıldı ve araçların 75 kWh enerji depolayabilmelerinin önü açıldı.

Böylece yaklaşık 300 km olan araç menzillereri, güncellemenin ardından 350-400 km arasına yükselmiş oldu. Tesla bu uygulamayı, bir araç sahibinin şirketi arayarak, kasırgadan kaçma emri verilirse aracının yeterli menzile sahip olmayacağını ve bu nedenle pillerdeki kilidin açılması talebi üzerine başlattı.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>