Tesla, Model 3 için Panasonic’ten yatırım bekliyor

0

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 2018 yılı içinde 500 bin adet otomobil üretmeyi planlıyor. Bu amaçla tasarladığı düşük fiyatlı elektrikli otomobil Model 3’ün ön satışından ise şimdiden yüz milyonlarca dolarlık sipariş aldı. Ancak Tesla’nın üretimi hayata geçirebilmek bir eksiği var: 500 bin adet dev elektrik bataryası.

Bu kadar büyük miktarda elektrikli otomobil üretebilmek için gereken dev pilleri üretecek bir fabrika ise şimdilik dünya üzerinde mevcut değil. Tesla o fabrikaya sahip olabilmek için geçtiğimiz yıl temel atmış ve dünyanın en büyük fabrikasının inşaatına başlamıştı. Ancak bu inşaatın tamamlanmasında Japonya’nın dev elektronik üreticisi Panasonic’e de görev düşüyor. Fabrikada Tesla ile ortak olan Panasonic’in, inşaatın tamamlanması için kendi payına düşen 1.6 milyar doları ödemesi gerekiyor.

Panasonic, şimdi yaptığı açıklamada, bu fonlamayı sağlamak için acele ettiklerini vurguladı. Tesla’nın 2018 hedeflerine ulaşabilmesi adına kendilerinin bir şişe ağzı yaratmak istemediklerinin altını çizen Panasonic, fabrikanın tamamlanması gereken fonu bir an önce sağlayacaklarını açıkladılar. Böylece elektrikli otomobillerin seri üretimi için gerekli olan yüksek teknoloji ürünü yeni bataryaları üretecek olan Giga fabrika 2018’den önce faaliyete başlayacak.

Panasonic, aslında küçük elektronik cihazlar üretmesiyle tanınıyor ancak bu firma bu ürünlerden çok memnun değil çünkü kar payı çok küçük olan bu cihazların hem lojistik maliyetleri çok fazla hem de piyasadaki sayısız rakiple uğraşmak zorunda kalan firma sürekli pazar payı kaybetme riskiyle karşı karşıya… Oysa otomobil bataryası üretmeye başladığında, dünyadaki az sayıdaki üreticiden biri olacağı gibi Giga fabrikanın ortağı olarak, dünyadaki hızla artan elektrikli otomobil satışlarından büyük bir pay elde edecek.

Yine de Pansonic için risk yok değil. Eğer Model 3 başarısız olursa, Panasonic’in yatırımını geri alması biraz uzun zaman alabilecek. Model 3’ün başarısızlığı halinde, uygun fiyatlı elektrikli otomobillerin seri üretime girmesi 4-5 yıl daha ileri atabilir. Ancak Elon Musk’ın bugüne kadar el attığı işlerin başarısız olmadığı (Uzaya çıkarken patlayan birkaç NASA roketi hariç) düşünülürse, Panasonic için şimdilik endişelenecek bir durum yok.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>