Tesla Model X kazası otopilot modunda mı oldu?

0

Tesla Model X kazası

Apple mühendisi, Tesla Model X aracıyla işe giderken bir kaza geçirmiş ve hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra, Tesla Model X kazası otopilot modunda gerçekleşti iddiaları gündeme geldi.

Tesla Model X otopilot kazası iddiaları

Apple mühendisi Walter Huang, 2018 yılında Tesla Model X aracıyla işe giderken hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu ölümlü kaza, mahkemeye taşındı ve avukattan yeni iddialar gündeme geldi.

Huang’ın avukatı, hayatını kaybeden mühendisin daha önce Tesla’nın otopilotu hakkında birçok kez şikayetçi söylemlerde bulunduğunu açıkladı. Hatta kaza sabahı Huang’ın eşine aracın şeritten çıkma eğilimi gösterdiğini söylediğini de belirtti.

Ayrıca avukatın mahkemeye sunduğu belgelerde, kazanın gerçekleştiği U.S. 101 karayolunun bazı yerlerinde navigasyon hatası da olduğu belirtiliyor. Tesla’nın aracının bu nedenle yoldan çıkma eğilimi göstermiş olabileceği de söyleniyor.

Huang’ın Model X’in yoldan çıkma eğilimi için daha önce aracı Tesla servisine götürdüğü, ancak herhangi bir işlem yapılmadan aracın Haung’a geri verildiği de söyleniyor.

Tesla tarafından bu konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak kazada aracın hızının 117 km olması, aracın otopilot modunda olmadığı ihtimalini de kuvvetlendiriyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>