Tesla müşterilerini eğitmeyi planlıyor

0

ABD’de otopilot modunda ilerlerken büyük hızla bir traktöre çarpan ve sahibinin ölümüne neden olan Tesla otomobilinden sonra, elektrikli otomobil üreticisi firma araç sahiplerini otopilot kullanımı konusunda eğitmek için harekete geçti.

Henüz hazır olmayan çok tehlikeli bir teknolojiyi otomobillerine yüklemekle suçlanan Elon Musk, otopilot yeteneğinin güvenli olduğunu savunuyor ve bu özelliğin aracı şoförsüz bırakmak için değil, trafik yükünü şoförün üzerinden almak olduğunu vurguluyor. Firmaya göre, otopilotu çalıştıran araç sahipleri, direksiyonu bırakmamalı ve her an yoldaki sürprizlere karşı uyanık olmalılar. Ancak pratikte işler böyle işlemiyor. Otomobilin kendi kendine her yere gidebildiğini fark eden şoförler, yolla ilgilenmeyi tamamen bırakıyorlar.

Elon Musk şimdi, otomobil sahipleri için otopilot özelliğinin doğru kullanımı hakkında detaylı bir guide hazırlatıyor. Ancak karşı görüştekiler bu guide’ı herkesin okumayacağını veya okusalar bile yaşanan ölümlü kazada olduğu gibi, otomobil kendi kendine giderken aracın ekranında film seyretmeye hatta uyumaya devam edeceklerini savunuyorlar.

Tesla daha önce de aracı otomatik pilota bırakıp kendileri arka koltukta uzanan, hatta uyuyan araç sahiplerinin YouTube’da yayınlanan videoları nedeniyle otopilot özelliğini aracın ön koltuk sensörleri ile birleştirmişti ve ön koltukta sürücü oturmadığında otopilot özelliğinin devreye girmemesini sağlamıştı. Yeni alınacak önlemler arasında, araç içi sensörlerle, sürücünün gözünü uzun süre yoldan ayırması halinde otopilotun sağ şeride geçip hızı çok düşürmesi veya aracı yol kenarına çekerek durdurması gibi seçenekler de mümkün olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>