Tesla otomobilleri sürücülerden kurtuluyor

0

tesla

Tesla, elektrikli otomobillerin imajını kökten değiştiren bir otomobil üreticisi. ABD’li firma, sadece birkaç ay önce bir gece yarısı tüm Tesla S modellerine yüklediği Autopilot uygulaması ile araçlarını sürpriz şekilde sürücüsüz otomobillere dönüştürmüş ancak, ön koltukta bile oturmayan kullanıcıların otomobil otoyolda son hızla seyrederken arka koltuktan video çektmesi gibi vakalarla karşılaşınca firma büyük bir kazaya yol açmamak için, uygulamaya bazı kısıtlamalar getirmişti.

Yine de Tesla, bilerek veya bilmeyerek, Autopilot uygulamasıyla, sürücüsüz otomobil teknolojilerinde büyük yol kat ettiğini ispatlamış oldu.

Firma şimdi ise, otomobilin kendi kendine otoparktan çıkarak, sürücünün bulunduğu yere gelmesini sağlayan yeni bir uygulama olan Summon uygulamasını tanıttı. Yeni uygulama, kullanıcıların evde, iş yerinde veya bir alışveriş merkezinde ya da restoranda aracın otoparktan kendi kendine çıkarak sürücünün bulunduğu yere kadar gelmesini sağlıyor. Bir anlamda, dijital vale işlevi gören Summon uygulaması, kullanıcıların araçlarını park etmek veya parktan çıkarmak için harcadıkları uzun zamandan tasarruf etmesini sağlayacak. Örneğin, bir restoranda yemeği biten kullanıcı, restorandan çıkmak üzereyken otomobili çağırabilecek ve kendisi restoran kapısı önüne çıktığında aracını da kapı önünde hazır bekliyor bulacak.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk ayrıca, ABD’deki politik engelleri aşabilirlerse, 2018 yılında ABD’yi bir kıyıdan diğer kıyıya tamamen sürücüsüz olarak geçebilecek Tesla otomobillerinin piyasaya çıkacağını da haber verdi ki, bu aslında Autopilot uygulaması ile Tesla’nın çok yaklaştığı bir sonuçtu.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>