Tesla otopilot çalışmaları gecikebilir

0

Tesla otopilot

Yaşanan dava süreci nedeniyle, Tesla otopilot teknolojisinde gecikme yaşayabilir. Otopilot konusunda güvenlik ve güvenilirlik için daha çok çalışmanın yapılması gerekiyor.

Tesla otopilot teknolojisi davalık durumda

29 Nisan 2018 tarihinde Tesla’nın karıştığı bir kaza, otopilot teknolojisinde birçok olumsuzluğu beraberinde getirdi. ABD’de Kuzay Carolina eyaletinde, bu kazayla ilgili mahkemeye dilkçe sunuldu. Tesla Model X aracın otopilot modundayken gerçeklene ve bir yayanın ölümüyle sonuçlanan bu kaza, Tesla’nın çalışmalarının gecikmesine neden olacak gibi görünüyor.

Tesla daha önceki kazalarda olduğu gibi bu kazada da herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor. Yapılan açıklamada, otopilot modunun sürüşü desteklemek için olduğunu ve tam otonom bir sürüş anlamına gelmediği belirtiliyor. Bununla birlikte sürücülerin otopilot modunda her zaman kontrolü elinde bulundurması isteniyor. Herhangi bir kaza durumunda ise nihai sorumlunun araç sürücüsü olduğu belirtiliyor.

Ancak Tesla bu açıklamaları yapsa da mahkeme nedeniyle otopilot sürecinde gecikmeler yaşanabilir. Özellikle kullanıcıların otopilot teknolojisine çok fazla güven duymaları nedeniyle bu sistemde isim değişikliği yapılması da pek sürpriz olamayacak diyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>