Tesla’nın otopilot kazasında yeni bulgu!

0

Ay başında Tesla Model X otomobili ile yol alırken yol kenarındaki kayaların üzerine çıkarak yakındaki bir binaya çarpan şoförün suçlamalarının aksine, otomobilin otopilot özelliğinin kapalı olduğu anlaşıldı.

Aracın bilgisayar loglarını çıkaran müfettişlerin incelemelerine göre otomobildeki otopilot özelliğinin kaza sırasında kapalı olduğu kesinleşti. Böylece aracın otopilotuna dair suçlamalar da düşmüş oldu.

Elon Musk da Twitter’dan yaptığı açıklamada, otopilotun açık olması halinde kazanın önlenmesinin mümkün olacağını vurguladı. Şoförün, kazanın sorumluluğunu üstünden atmak için otopilot özelliğini suçlamaya kalkıştığı düşünülüyor. Bir diğer seçenek de, araçlarını otopilot ile kullanmaya alışan şoförlerin, özelliği kapattıkları zamanlarda bunu unutarak araç içinde dikkatlerinin dağılma ihtimali.

Kısa süre önce de Florida’da bir Model S’in şoförü otopilot ile son hızla ilerlerken, bir traktöre çarparak hayatını kaybetmişti. Hatta bu sırada araç içinde film seyrettiği ve yola bakmadığı anlaşılmıştı.

Tesla’nın otopilot özelliğini eleştirenler, bu yeteneğin henüz otonom sürüş için yeterli olmadığını ve “otopilot” isminin sürücülerin aklını karıştırıp onları yanılttığını düşünüyorlar. Tesla’ya bu yeteneğin ismini değiştirmesi için de yoğun baskı var. Otopilot yerine, sürüş yardımı, yol bilgisayarı, akıllı yardımcı gibi isimler kullanılması tavsiye ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>