Tesla otopilot modu güvenli mi?

0

Tesla otopilot modu

Tesla otopilot modu ile gündeme gelmeye devam ediyor. Kullanıcıların otopilot modunu tam otonom sürüş gibi kullanmak istemesi, sorunlara neden oluyor.

Tesla otopilot modu için güvenlik önlemleri yeterli mi?

Consumer Reports mühendisleri, Tesla’nın otopilotunun bir sürücü olmadan çalışabileceği iddialarını inceledi. Model Y’yi kapalı bir yolda test eden araştırmacılar, sistemin “kolayca kandırılabileceği” sonucuna vardı.

Test direktörü Jake Fisher, “Değerlendirmemizde, sistem yalnızca sürücünün dikkatini verdiğinden emin olamadı, aynı zamanda orada bir sürücü olup olmadığını da anlayamadı,” dedi. Tesla’nın web sitesi, Otopilot sisteminin “tamamen dikkatli bir sürücü” gerektirdiğini ve sistemi kullanmanın aracı otonom yapmadığını söylüyor. Ancak araştırmacılar, otopilot önlemlerinin yetersiz olduğunu vurguluyor.

Otopilot modu için güvenlik gerekliliklerinden bazıları ise şu şekilde: sürücünün ellerini direksiyon simidinde tutmak, emniyet kemerini bağlamak ve herhangi bir kapıyı açmamak. Ancak ‘otopilot’ özelliğini kullanıcılar, sürücü koltuğunda oturmadan seyahat edebilecekleri şeklinde yorumluyor.

NHTSA, Tesla araçlarını içeren 28 kazayla ilgili soruşturma yürütüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>