Tesla pil hücresi üretimi planını genişletiyor

0

Tesla pil hücresi

Tesla pil hücresi üretimi konusunda önemli bir adım daha attı. 4680 olarak adlandırılan yeni pil hücresi, 25 bin dolarlık fiyata sahip olacak.

4680: Tesla pil hücresi

Elektrikli araçların herkes için erişilebilir hale gelmesi ve bu araçların menzillerinin artması için tüm üreticilerin ilk hedefleri arasında batarya kapasitelerini artırmak yer alıyor. Bununla birlikte bataryalardaki kWh maliyetlerini de düşürmek en önemli adımlar arasında yer alacak.

Bu amaçla bazı yeni projeler üzerine çalışmalarına devam eden Tesla, yeni bir pil tasarımına imza attı. 46 mm-80 mm boyutlarındaki yeni pil hücresi 4680 olarak isimlendiriliyor. Bu pil hücresinin diğer pil hücrelerine kıyasla enerjide 5, güçte ise 6 kat daha büyük bir kapasitede olduğu vurgulanıyor. kWh başına maliyeti yüzde 14 oranında azaltabilecek olan batarya, araç için menzilde yüzde 16 artış sağlayabilecek kapasiteye sahip.

Şimdiye dek lityum iyon bataryalar üzerine yoğunlaşan şirket, bu pil hücresi için silisyum bazlı takviye yapmayı hedefliyor. Silisyum takviyesi pil hücresinin kapasite olarak daha büyütürken, maliyeti de yüzde 5 oranında azaltabiliyor. Pil hücresi ve diğer araştırma geliştirme çalışmalarıyla birlikte maliyetlerin yüzde 37 oranında azalabileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>