Tesla, planlarından 2 yıl önde gidiyor

1

Elektrikli otomobillere karşı önyargıyı kırarak elektrikli otomobillerin de son derece güçlü ve yeterli bir alternatif olabileceğini kanıtlayan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, planlarından iki yıl önde olduğunu açıkladı.

Tesla’nın kısa süre öncesine kadar 2020’de 500 bin elektrikli araç üretme planının, 2018 yılında gerçekleşeceği anlaşıldı. Yatırımcıları için bir rapor hazırlayan Tesla, 2018 yılında fabrikalarından 500 bin elektrikli araç çıkacağını teyit etti. Böylece Elon Musk’un otomobil firmasının planlardan 2 yıl önde gittiği ortaya çıktı.

Firma, 2018’de piyasaya çıkacak olan, makul fiyatlı elektrikli otomobil Model 3 için şimdiden 400 bin sipariş almış bulunuyor. Müşteriler ön sipariş vermek için 1000 dolarlık depozito yatırmak zorunda. Dolayısıyla firma, 2018’deki satışları için 400 milyon doları şimdiden cebine koymuş durumda. Bazı müşterilerin siparişten vazgeçmesi ve 1000 dolarını geri istemesi halinde bile şirketin kasasındaki bu 400 milyon doların, faizsiz bir kredi gibi önemli bir finansman kaynağı olarak değerlendirileceği düşünülüyor.

35 bin dolara Tesla otomobil

Model 3 piyasaya çıktığında 35 bin dolar satılacak ancak çevre vergileri, katma değer vergileri gibi, geri alınabilen vergiler hesaba katıldığında, bu araçların şirket filolarına 30 bin dolara ulaşacağı hesaplanıyor.

Tesla’nın, 2018 yılında 500 bin elektrikli aracı yollara çıkaracak olması aynı zamanda rakip otomobil üreticilerinin de iştahını kabartacağından bu gelişme otoyollardaki elektrikli otomobil dönüşümünün çok daha hızlı yaşanmasına neden olacak. Aynı şekilde otoparklara yerleştirilecek elektrik şarj ünitelerinin de daha hızlı yaygınlaşması mümkün olacak.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>