Tesla seviye 5 otonom sürüş için çalışıyor

0

seviye 5 otonom sürüş

Otonom araç teknolojileri günümüzde tüm hızıyla devam etse de seviye 5’e ulaşabilen otomotiv şirketi sayısı oldukça az. Tesla seviye 5 otonom sürüş için çalışmalarına devam ediyor.

Musk: Tesla seviye 5 otonom sürüş teknolojisine çok yakın

Günümüzde yaşanan elektrikli ve otonom araç trendi, üreticilerin bu konudaki rekabetinin de artmasına neden oluyor. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, devam ettikleri çalışmalar hakkında yenil bilgiler paylaştı.

Şu anda yalnızca elektrikli araç sektörünün değil, tüm otomotiv sektörünün en değerli şirketlerinden biri haline gelen Tesla, yeni model araçları için çalışmalara devam ediyor. Özellikle bu araçlarda batarya ve tasarımın yanı sıra, teknoloji odaklı çalışmalar da yürütülüyor. Otonom sürüş de bu çalışmaların başında geliyor.

Elon Musk tarafından yapılan açıklamada, Tesla’nın seviye 5 olarak nitelendirilen otonom sürüş teknolojisine ulaşmaya çok yakın olduğu belirtildi. Bu da Tesla sürücülerinin, araçlarının kontrolünü büyük ölçüde otonom teknolojiye bırakabileceklerini gösteriyor.

1’den 5’e kadar seviyelendirilen otonom sürüş teknolojisinde, 5. Seviye en iyi ve en özgür seviye olarak tanımlanıyor. Musk, Çin’de düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda bu seviyeye ulaşmalarının çok yakın olduğunu belirtti. Musk açıklamalarında kesin bir tarih vermedi. Ancak bu yıl yeni teknolojinin duyurulmasının artık sürpriz olmayacağını söyleyebiliriz. Seviye 5 sürücüler için daha fazla özgürlük sunsa da otonom sürüş sistemlerinde sürücülerin dikkati elden bırakmaması gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>