Tesla ve Solar City birleşiyor

0

Elon Musk’ın kurmuş olduğu iki şirket Tesla ve Solar City, bir süredir beklenen birleşmelerini açıkladılar. Elbette iki şirket de farklı hissedarlara sahip yapılar olduğu için bu birleşme, Tesla’nın Solar City’yi 2,6 milyar dolar ödeyerek satın almasıyla gerçekleşti.

Musk’ın planlarına göre, güneş enerjisi teknolojileri geliştiren Solar City’nin ürünleri ve patentleri, Tesla altında daha verimli ve kullanışlı şekilde değerlendirilecek. Ayrıca Tesla’nın inşaa etmekte olduğu dev pil fabrikası, Solar City’nin tüm ABD’ye güneş enerjisi sistemleri satmasını kolaylaştıracak.

Elon Musk bu amaçla Powerwall isimli, duvar tipi bir pil ve şarj istasyonunu geçen yıl duyurmuştu. Powerwall sayesinde evlerde güneş enerjisi panellerini kurmak ve işletmek çok daha kolay ve avantajlı hale gelecek. Solar City, her yıl beş milyon yeni çatıya güneş enerjisi panelleri kurma hedefini taşıyor ve bu amaca ulaşabilmek için Powerwall çok kritik bir ürün.

Solar City’in çeyrek dönem finansal sonuçları önümüzdeki hafta açıklanacak. Ancak Tesla birleşmesinden sonra Solar City’nin çok daha verimli çalışacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>