Tesla SolarCity’yi satın mı alıyor?

0

Tesla ve SolarCity iki “kardeş” şirket. İkisi de Elon Musk tarafından kurulmuş ve elektrik enerjisi alanında hizmet veren şirketler. Tesla, elektrik enerjisi ile çalışan otomobiller üretirken SolarCity ise ABD’de evlere ve kurumlara güneş enerjisi panelleri kurarak, güneş enerjisi ile elektrik üretimine dair hizmet veriyor, kurulan sistemlerin bakımını yapıyor.

İki şirketin kurucuları aynı olsa da hissedarları farklı ve ayrı ayrı yönetimlere sahip. Her ne kadar iki şirketin kurucusu Elon Musk olsa da şirketlerin karar mekanizmaları farklı işliyor ve hesap verdikleri hissedarlar farklı.

Elon Musk şimdi, SolarCity’nin güneş enerjisi teknolojilerine dair üretim kapasitesini ve uzmanlığını otomobil üreticisi firma ile birleştirip iki şirketi Tesla adı altında yöneterek daha üretken, hızlı ve etkili bir operasyon yaratmayı planlıyor. Bu amaçla da otomobil şirketi şimdi Solar City’yi satın almak için teklif yaptı. İlk teklifin 2,5-3 milyar dolar arasında olduğu ve SolarCity yönetim kurulunun bu teklifi az bularak reddettiği söyleniyor. Dolayısıyla Musk’ın kendi kurduğu şirketi satın almak için kesenin ağzını açması gerekecek. Öte yandan, SolarCity hissedarlarının ve yönetim kurulunun şirketin satışı konusuna sıcak bakmasının piyasada duyulması halinde, farklı alıcıların da oyuna dahil olmak için fiyat vermesi ihtimali var ki, bu durumda yakın gelecekte Tesla otomobilleri için kritik öneme sahip olacak SolarCity’nin güneş enerjisi teknolojilerinin, başka şirketlerin eline geçme riski oluşacak.

Yine de Musk’ın, kurucusu olduğu iki şirketi birleştirmek için şirketler üzerindeki etkisini kullanacağından kimsenin şüphesi yok. Şimdi tek merak edilen konu, bu birleşme elektrikli otomobil üreticisine kaç milyar dolara mal olacak ve bu alışveriş yüzünden yakın gelecekteki otomobillerinin fiyatlarına zam yapılıp yapılmayacağı… Bekleyip göreceğiz.

Bu arada, SolarCity’nin CEO’su da çalışanlarına gönderdiği memoda, bu sürpriz satın alma teklifi hakkında sosyal medyada hiçbir yorum yapmamaları konusunda çalışanlarını uyarmış bulunuyor, dolayısıyla iki şirketin içinden de şimdilik bilgi almak kolay görünmüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>