Tesla üretimini artırmaya devam ediyor

0

Tesla üretim

Pandeminin başları otomotiv sektörü için bir hayli zorlu geçmişti. Toparlanma sürecine başlayan Tesla üretimini artırmaya devam ediyor.

Tesla üretimini artırıyor, maliyetlerini azaltıyor

Pandemi nedeniyle büyük zorluklarla geçen döneme rağmen Tesla, hızlı bir toparlanma süreci yaşadı. 2020 yılı sonları itibariyle Tesla, üretim ve satışlarında ciddi artış yaşadı.

Tesla şimdiye kadarki en yüksek araç üretimi ve teslimatını gerçekleştirdiğini duyurdu. En ilginci ise Tesla bunu en çok tutulan Model S ve Model X araçlarında artış yapmadan başardı. Musk, “Son iki çeyrekte kabaca çeyrek milyon Model 3 teslim ettik,” dedi. Ayrıca Model Y’nin dünyada en çok satan otomobil veya araç olacağını düşünüyoruz açıklamasında bulundu.

Tesla ayrıca, BMW 3 Serisi ve Mercedes E-Serisi’nin halka açık satış rakamlarıyla karşılaştırıldığında, Model 3’ün 2021’in ilk çeyreğinde dünyanın en çok satan premium sedanı olduğunu iddia ediyor.

Üstelik Tesla, ilk çeyrekte sattığı araçların fiyatını birkaç yıl öncesine göre önemli oranda düşürmeyi başardı. Model 3 üretimine başlandığında ortalama maliyet 84 bin dolar iken, Model X gibi diğer araçların da eklenmesiyle bu maliyet 38 bin dolara düştü.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>