Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla, veri koruma ihlalleriyle ilgili olarak soruşturuluyor

Hollanda'nın veri koruma denetleme kurumu, Tesla'yı olası veri koruma ihlalleri konusunda bilgilendirdi ve soruşturma başlattı
- Advertisement -

Hollanda’nın veri koruma denetleme kurumu, Cuma günü Tesla’nın olası veri koruma ihlalleri konusunda bilgilendirildiğini, ancak daha fazla yorum yapmak için henüz erken olduğunu belirtti. Elon Musk, Tesla şirketinin iddia edilen şekilde müşterilerin, çalışanların ve iş ortaklarının verilerini yeterince koruyamadığını belirterek, bir ihbarcının sızdırdığı 100 gigabayt gizli veriye atıfta bulundu.

Tesla’nın Avrupa merkezinin bulunduğu Hollanda’daki AP veri denetleme kurumunun bir sözcüsü, “haberin farkındayız ve bunu araştırıyoruz” dedi. Kurumun, bir soruşturma başlatabileceği veya başlattığı konusunda herhangi bir yorum yapmayı reddetti ve politika gereği bilgi vermedi. Hollanda kurumu, Almanya’nın Brandenburg eyaletindeki meslektaşı tarafından bilgilendirildi.

Tesla’nın ihlali Hollanda yetkililerine bildirdiğini belirtti, ancak AP sözcüsü, şirketin kuruma herhangi bir başvuruda bulunup bulunmadıklarından haberdar olmadıklarını söyledi.

“Tesla Dosyaları” veri seti

Raporda, müşteri verilerinin “büyük miktarda” bulunduğu ve “Tesla Dosyaları” olarak etiketlenen bir veri setinin varlığı belirtiliyor.

Tesla’nın Avrupa’daki gigafabrikasına ev sahipliği yapan Brandenburg’daki veri koruma ofisi, veri sızıntısını “büyük çaplı” olarak nitelendirdi.

Brandenburg veri koruma görevlisi Dagmar Hartge, “Böylesine bir ölçeği hatırlayamıyorum” dedi ve iddialar uygulama işlemine yol açarsa sorumluluk Hollanda makamlarına geçeceğini ekledi.

Hollanda makamlarının, vakayı Avrupa prosedürünün bir parçası olarak ele alıp almama konusunda birkaç haftası olduğunu belirtti.

Dosyalar arasında, eski ve mevcut çalışanların 100.000’den fazla adının yanı sıra Tesla CEO’su Musk’ın sosyal güvenlik numarası, özel e-posta adresleri, telefon numaraları, çalışanların maaşları, müşterilerin banka bilgileri ve üretimden gizli detaylar bulunuyor.

İhlal, GDPR’ı ihlal edeceği belirtildi.

Eğer böyle bir ihlal kanıtlanırsa, Tesla’nın yıllık satışlarının %4’üne kadar bir ceza kesilebilir, bu da 3.26 milyar avroya denk gelebilir.

Rahatsız edici

Alman sendikası IG Metall, bu ortaya çıkanların “rahatsız edici” olduğunu belirterek, Tesla’nın tüm veri koruma ihlalleri hakkında çalışanları bilgilendirmesini ve çalışanların sorunları ve şikayetleri açıkça ve korkusuzca dile getirebilecekleri bir kültürü teşvik etmesini istedi.

Berlin, Brandenburg ve Saksonya için IG Metall’in yeni bölge müdürü Dirk Schulze, “Bu ortaya çıkanlar… neredeyse iki yıl boyunca elde ettiğimiz görüntüyle uyumlu” dedi.

Tesla’nın avukatı, “hoşnutsuz bir eski çalışanın” hizmet teknisyeni olarak erişimini kötüye kullandığını belirterek, sızıntının şüpheli bireye karşı yasal işlem başlatacaklarını ifade etti.

Sızdırılan dosyalara atıfta bulunarak, gazete, binlerce müşteri şikayeti olduğunu ve araç üreticisinin sürücü destek sistemleriyle ilgili ani hızlanma veya hayalet frenlemeyle ilgili yaklaşık 4.000 şikayet olduğunu bildirdi.

Geçen ay yapılan bir haberde, Tesla çalışanlarının 2019 ile 2022 yılları arasında müşterilerin araba kameraları tarafından kaydedilen, bazen oldukça müdahaleci videoları ve görüntüleri içeren iç iletişim sistemi üzerinden özel olarak paylaştığı ortaya çıkmıştı.

Bu hafta, Facebook’un ana şirketi Meta (META.O), Avrupa Birliği’nin başlıca gizlilik düzenleyicisi tarafından kullanıcı bilgilerinin işlenmesine ilişkin olarak 1,2 milyar avroluk (1,3 milyar dolar) rekor bir ceza aldı ve kullanıcı verilerini ABD’ye aktarmayı durdurması için beş ay süre verildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir