Tesla yeni fabrika için Çin’i seçti

0

Tesla yeni fabrika

Tesla yeni fabrika açmak için Çin’in Şangay şehrini seçti. Kurulacak olan fabrikada 500 bin adet araç üretileceği belirtiliyor. Ayrıca bu fabrikada üretilecek olan araçların direkt satışları ile uygulanacak olan ek vergilerden kaçınılacak.

Tesla yeni fabrika için anlaşma imzaladı

Tesla uzun yıllardır Çin’de fabrika kurmak için görüşmeler yapmaktaydı. Bloomberg tarafından da doğrulanan son haberlere göre, ABD’li otomobil üreticisinin Şangay’da fabrika açma planı resmiyet kazandı. Şangay’da açılacak olan fabrikada, yıllık 500 bin adet otomobil üretilmesi hedefleniyor.

Tesla geçtiğimiz yıl Çin’de 103 bin otomobil sattı ve 2 milyar dolarlık kazanç sağladı. ABD ve Çin arasında başlatılan ekonomik savaş, ek vergilerin uygulanmasına neden oluyor. Alınan yeni karar ile ABD’de üretilen araçların Çin’de satılması durumunda yüzde 40 oranında ek vergi uygulanacak. Bu gelişmelerin ardından Tesla Çin’e satılacak olan araçlarda yüzde 20 oranında zam yapma durumunda kaldı.

Tesla büyük bir satış potansiyeline sahip olduğu Çin’de daha uygun fiyatlara araç satarak ayakta kalabilmek için fabrika kurma planını devreye aldığı belirtiliyor. Bu şekilde ek vergilerden kaçınılarak, standart fiyatlarla araç satışlarını sürdürme planlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>