Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla’nın Çin tarafı güçleniyor

Tesla'nın Çin'de üretilen elektrikli araç teslimatlarının Mayıs ayında Nisan'a göre %2.4 artarak 77,695 adeti bulduğu açıklandı.
- Advertisement -

ABD otomobil üreticisi Tesla Inc, Çin’de üretilen elektrikli araç teslimatlarının, Çin Otomobil Yolcu Taşımacılığı Derneği’nin verilerine göre, Mayıs ayında Nisan’a göre %2.4 artarak 77,695 adet olarak arttı.

Yıllık bazda, Mayıs ayı satışları, üretimi etkileyen COVID-19 salgınının etkili olduğu 2022 yılının aynı ayına göre %142 artış gösterdi. Bu dönem, Şanghay’daki fabrikasının faaliyette olduğu döneme denk geliyor.

Çinli rakip BYD Co Ltd ise, Dynasty ve Ocean serisi EV’ler ile benzin-elektrikli hibrit araçlarının Mayıs ayında 239,092 adet satışını gerçekleştiriyor. Bu rakam, CPCA verilerine göre, Nisan ayına göre %14’lük bir artışı temsil ediyor.

CPCA, Mayıs ayına ilişkin daha detaylı araç satış rakamlarını ilerleyen günlerde açıklayacak.

Tesla odak noktası haline geldi

Son zamanlarda Tesla, Çin’de büyük bir odak noktası haline geliyor. CEO Elon Musk’ın duyurulmamış bir yüksek riskli ziyareti gerçekleşiyor.

Musk, Perşembe günü sona eren iki günlük bir ziyarette, Çin Başbakan Yardımcısı Ding Xuexiang ile Çarşamba günü Pekin’de görüşmeler yaptı.

Bu son ziyaret, Musk’ın üç yıl sonra Beijing’e yaptığı ilk ziyaret oldu. Tesla, Çin’de üretilen EV üreticileriyle yoğun bir rekabetle ve Şanghay’daki tesisini genişletme konusundaki belirsizlikle karşı karşıya bulunuyor.

Musk ayrıca, yabancı, ticaret ve endüstri bakanlarıyla görüşmeler yaptı ve batarya tedarikçisi Contemporary Amperex Technology Co Ltd başkanı Zeng Yuqun ile birlikte yemek yedi.

Çarşamba günü, Musk Tesla’nın Şanghay fabrikasını ziyaret etti ve Perşembe günü Şanghay sekreteri Chen Jining ile bir araya geldi. Chen, şehirdeki yatırımlarını artırmalarını ve işlerini genişletmelerini memnuniyetle karşıladığını belirtti, belediyenin açıklamasına göre.

Çin’in piyasa düzenleyicisi, Tesla’nın 29 Mayıs’ta bir frenleme sorunu için 1.1 milyondan fazla araç için over-the-air yazılım güncellemesi dağıttığını belirtti. Tesla, önceden gerçekleşen fiyat indirimleri bir fiyat savaşını tetikledikten sonra, Çin dahil birçok ülkede fiyatlarını artırdı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir