Tesla’nın geliri beklentinin ötesinde arttı

0

Tesla’nın geliri

Tesla’nın geliri ikinci çeyrekte beklentilerin ötesinde arttı. Tesla üretim maliyetlerini azaltarak bu alanda başarı yakaladı.

Tesla’nın geliri 11.96 milyar dolara ulaştı

Araç üretim maliyetlerini düşürmeyi başaran ve araç fiyatlarını yükselten Tesla, gelirlerini artırmaya devam ediyor. Bu sayede Tesla, kendisi için çok başarılı bir ikinci çeyrek yaşadı.

Tesla CEO’su Elon Musk, otomobil üreticisi için fabrikaların geçici olarak kapanmasına neden olan küresel bir çip sıkıntısının ciddi olmaya devam ettiğini söyledi. Ancak buna rağmen üretici olarak iyi bir şekilde ayakta kalan Tesla, başarılı bir mali dönem geçirmeye devam ediyor.

2019’un sonundan bu yana ilk kez Tesla’nın kârı, diğer otomobil üreticilerine çevre kredisi satışına dayandı. Bu da üretim operasyonunda sağlanan başarı ile oldu.

Tesla yöneticileri, yatırımcılar ve analistlerle yaptıkları bir çağrıda, teslimatları %50’den fazla artırmayı hedeflediğinden, bu yıl için hacimli üretim artışının parça bulunabilirliğine bağlı olacağını söyledi. Musk, Tesla’nın Teksas ve Almanya’da yapım aşamasında olan fabrikalarda Model Y SUV’nin bu yıl sınırlı üretimine başlamayı beklediğini söyledi.

Musk, Tesla’nın yeni nesil pillerinin ve merakla beklenen Cybertruck’ın seri üretimine ne zaman başlayacağı konusunda bir zaman dilimi vermedi. 4680 pil hücrelerine atıfta bulunarak, “Teknik zorlukların sonunun ne zaman çözüleceğini söylemek zor” ifadelerini kullandı.

Tesla’nın geliri bir yıl öncesindeki 6.04 milyar dolardan 11.96 milyar dolara yükseldi. Refinitiv’in IBES verilerine göre analistler yaklaşık 11.3 milyar dolarlık gelir bekliyorlardı. Böylelikle Tesla, tahminlerin ötesine geçmiş oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>