Tesla’nın gizli sürüş verilerinin şifresi çözülebilir

0

Tesla gizli sürüş verileri

Hollanda hükümeti Tesla’nın gizli sürüş verilerinin şifresini çözebileceğini iddia ediyor. Böylelikle kazalarla ilgili daha fazla veri talep edilebilir.

Tesla’nın gizli sürüş verileri sanılandan daha kapsamlı

Hollanda hükümeti tarafından işletilen bir adli tıp laboratuvarına göre, Tesla’nın yakından korunan sürüş verilerinin şifresi ilk kez çözüldü. Hollanda Adli Tıp Kurumu (NFI), Tesla’nın Otopilot’u hakkında hız, gaz pedalı konumları, direksiyon açısı ve daha fazlasıyla ilgili verilerle birlikte çok sayıda bilgi keşfettiğini söyledi.

Müfettişler, bulguların hükümetin kazaların nedenini belirlemeye yardımcı olmak için “daha fazla hedeflenmiş veri talep etmesine” izin vereceğini söyledi. Araştırmacılar, Tesla araçlarının kazayla ilgili verileri şifrelediğini ve sakladığını biliyorlardı. Ancak hangi verileri ve ne kadar olduğunu bilmiyorlardı. Bu nedenle, sistemi tersine çevirdiler ve bir kaza analizi konferansında sunulan bir makalede tanımladıkları “S, Y, X ve 3 modellerinden veri elde etmeyi” başardılar.

NFI, depolamanın şifresinin nasıl çözüleceği bilgisi ile günlükleri gerçek dünya verileriyle karşılaştırabilmek için Tesla Model S ile testler gerçekleştirdi. Araç kayıtlarının, 1 km/s’den daha az sapmalarla “çok doğru” olduğunu bulundu. NSI ayrıca elde ettiği ham verileri kullanarak birkaç kazayı da analiz etti. Bir durumda, Otopilottaki bir Tesla, aniden fren yapan bir araba ile çarpıştı. Normalde, Otopilot zamanında fren yapmazsa, sürücünün devralması gerekir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>