Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla’nın güneş paneli çatıları siparişe açıldı

- Advertisement -

Tesla’nın evlerin çatılarına yerleştirmek için geliştirdiği kremit görünümlü Solar Roof güneş panelleri ilk tanıtıldığında büyük heyecan yaratmıştı. Evlerin çatılarına dev, çirkin ve kaba güneş panelleri yerleştirmek yerine alışılmış çatı kaplama materyali görünümündeki güneş enerjisi panelleri üretmeye başlayan Tesla, bu panellerin fiyatlandırması konusunda bilgi vermemişti.

Fakat arık yeni güneş panellerinin ne kadara mal olacağı ortaya çıktı. Güneş enerjisi panellerin siparişe açan Tesla, güneş enerjili çatı kaplamasının normal çatı kaplama materyalinden daha ucuza mal olacağını açıkladı.

Gerçek maliyet nedir?

Ancak Elon Musk’ın bu vurgusu, ilk inşaat maliyeti açısından değil, güneş enerjisi panellerine sahip çatı kaplamalarının üreteceği enerji ile elektrik faturasından yapılacak tasarrufu da hesap ederek dile getirilmiş bir vurgu. Sitede tam olarak fiyat bilgisi bulunmuyor ancak sipariş vermek isteyenler adres bilgisi bırakarak Tesla çalışanlarının eve gelip teklif vermesini isteyebiliyor.

Tesla ayrıca, çatıları kaplayacak bu yeni güneş enerjisi panellerinin ömür boyu garantili olduğunun da altını çiziyor. Tesla web sitesi ayrıca evlere entegre edilecek Powerwall pil sistemiyle çatılardan gün boyu toplanacak enerjinin, akşam saatlerindeki tüketim için de kullanılabileğini vurguluyor. Böylece, geçtiğimiz yol SolarCity ile birleşen Tesla artık ABD’nin en önemli enerji şirketlerinden birine dönüşmeye bir adım daha yaklaşmış bulunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir