Tesla’nın otopilotu yine çarptı

0

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, otopilot özelliğinin ne kadar güvenli olduğu tartışmaları tüm hızıyla sürerken, Çin’de autopilot modunda ilerleyen bir Tesla otomobilinin yaptığı kaza gündeme oturdu.

Çin’de bir Tesla kullanıcısı aracını autopilot modunda sürerken, sıkışık trafikte harekete geçen otomobil, düşük hızdayken otoyolun yan cebinde park etmiş bir otomobile yandan sürtünerek geçti.

Kazada ufak bir maddi hasar oluştu ancak aynı hatanın yüksek hızda olması halinde ölümlü bir kazaya yol açabileceği dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca şehir içinde, yayaların olduğu bir yolda ilerlerken Tesla aracının bir yayaya bu şekilde dokunması halinde yayanın ağır yaralanması da mümkün.

Kazaları önlemekte yeterli mi?

Tesla araçlarındaki autopilot uygulamasının yaptığı bu ufak hataların şimdi otonom sürüş teknolojilerinin yollara çıkmasına hazır olup olmadığı tartışmalarını alevlendirmesi bekleniyor.

ABD Florida’da yine bir Tesla aracının otopilot sürüşünde yaptığı kazada araç son hızla bir tıra çarpmış ve Tesla’nın sürücüsü hayatını kaybetmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>