Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla’nın rakibi sahneye hızlı girdi!

- Advertisement -

faraday

ABD’li girişimci Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreten ünlü firması Tesla, sadece birkaç sene önce insanların çok da ciddiye almadığı, “birkaç zenginin oyuncağı” olarak görülen elektrikli otomobilleri, ABD’de en çok satılan otomobiller arasına sokmayı başardı. Bugün dünya yollarında sayısız Tesla otomobili görülebilirken Tesla bu başarıyı daha da ileri götürmek için bir şişe ağzını geçebilmek zorunda: Pil üretimi… Önümüzdeki yıldan itibaren yıllık 500 bin araça üretim seviyesine çıkmak isteyen Tesla bu amacı gerçekleştirebilmek için araçlarına monte edeceği piller bulmak zorunda ancak dünyadaki pil üretim kapasitesi Tesla’nın planları ile uyuşmuyor.

Dolayısıyla, Tesla’nın daha fazla otomobil üretebilmesi için öncelikle pil kıtlığını geçebilmesi lazım. Elon Musk da bu amaçla, kendi pilini üretmeye karar verdi ve dünyanın en büyük fabrikasını kurmak için inşaata başladı. Bu dev fabrika hem dünyanın pil üretim kapasitesini iki katına çıkaracak, yani tüm dünyanın mevcut Li-ion pil üretim kapasitesi kadar bir kapasiteye sahip olacak fabrika sayesinde Tesla’nın otomobillerine yeterince pil üretilebilecek. Aynı fabrikada otomobil, güneş enerjisi panelleri ve Tesla’nın diğer ürünleri de geliştirilip üretilecek.

Fakat şimdi Tesla’nın karşısında önemli bir rakibi de var. Tesla’nın hızlı büyümesinin farkına varan yatırımcılar, bu yağlı kapıdan kendilerine de ekmek çıkacağını fark ettiler ve Çinli milyarderlerin istiflediği dolarlardan fonlanan Faraday Future şirketi kuruldu. Elektrikli otomobil üretecek olan Faraday Future ilk prototipini birkaç hafta sonra düzenlenecek CES fuarında görücüye çıkaracak. Fakat otomobil üretme işi ciddi bir mesele ve prototip üreten herkes otomobil üretebilir diye bir kural yok. Bunun için ciddi bir alt yapı yatırımı ve güçlü bir fabrikaya ihtiyaç duyuluyor. İşte Faraday Future’un “yapacağım, edeceğim” diyen diğer adaylardan farkı burada ortaya çıkıyor. O bahsini ettiğimiz Çin kaynaklı milyar dolarların akacağı yerlerden biri, Faraday Future’un fabrikası olacak. Planları ve çizimleri basınla paylaşılan yeni fabrika, Tesla’nın giga fabrikasına rakip olabilecek boyutlarıyla medyanın büyük ilgisini çekti.

Faraday Future, fabrikayı kurduktan sonra Tesla’y ciddi bir rakip olarak elektrikli otomobil pazarında önemli bir yer edinecek gibi görünüyor ancak bu fabrikanın asıl önemi, pil üretiminde olacak gibi görünüyor. Eğer Faraday Future fabrikanın kapasitesini pil üretimi için kullanacak olursa, dünyanın Li-ion pil üretim kapasitesi beklenmedik şekilde artmış olacak ve bu da pil fiyatlarının düşmesi anlamıan gelecek. Bir diğer deyişler, mobil cihazların en önemli maliyet kalemlerinden biri olan ve çok uzun yıllardır gelişme göstermeyen pil teknolojisinde önemli sıçramalar ve fiyat düşüşleri beklemek şaşırtıcı olmayacak. Elbette elektrikli otomobillerin maliyetinin düşeceğinden ve bu araçların hızla yaygınlaşacağından bahsetmiyorum bile.

Şimdi, Ocak ayındaki CES fuarını heyecanla bekliyoruz.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir