Teslimatlar toplam nakliye bedelinin yüzde 40’ını oluşturuyor

0

Teslimatlar nakliye bedeli

Kentsel lojistik alanında, otonom robotlar iddialı yolculuğuna devam ediyor. COVID-19 krizi çevrimiçi satışları artırdı ve teslimattaki araç sayısını artırdı. “Hepsini istiyorum ve şimdi istiyorum” davranışımız, şehir sokaklarındaki tıkanıklığı, hava kalitesini, gürültü kirliliğini, kamu arazilerinin kullanımını kötüleştirdi ve kaldırımların bozulmasını hızlandırdı.

Tabii ki perakende şirketleri de bu zorluklara yenilikçi çözümler bulmakla ilgileniyor. Çünkü son teslimat toplam nakliye maliyetlerinin yüzde 40’ını oluşturuyor. Küresel e-ticaret satışlarının geçen yıl 26.7 trilyon dolara  yükselmesi ve son teslimata yönelik küresel harcamaların 2027 yılına kadar 62.7 milyar dolara ulaşmasıyla, yeni ilerlemeler için fırsatlar olgunlaşmış durumda.

Barselona’da, Katalonya Politeknik Üniversitesi (UPC) yakın zamanda Katalonya’da tasarlanan, üretilen ve pilot uygulaması yapılan Otonom Dağıtım Cihazını (ADD) test etti. Altı tekerlekli araç 100 kg’a kadar yük taşıyabilir ve 80 km’lik bir menzile veya yaklaşık beş saatlik sürüş süresine sahip. ADD, LIDAR sensörleri ve robotun taşıdığı kargoyla iletişim halinde kalmasını sağlayan bir iletişim sistemi ile donatılmıştır. Bu nedenle, yerel bir restorandan bir pizza sipariş edecek olsaydınız, ADD, aç alıcıya siparişi onaylaması için bir bildirim ile birlikte araca ve lezzetli içeriğine erişmek için kullanılabilecek bir kod gönderir.

ADD’nin test çalıştırmaları başarılı oldu. Araç, A’dan B’ye sorunsuz bir şekilde gidebildiğini kanıtladı ve 20 cm’ye kadar olan kaldırımlarda oldukça rahat bir şekilde gezinebilir ve potansiyel tehlikelerden ve engellerden kaçınırken kendi rotasını değiştirebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>