Tıbbi ekipmanlar Dark Web üzerinden satılıyor

0

Tıbbi ekipmanlar Dark Web

Yasa dışı birçok işin gerçekleştiği Dark Web’de de koronavirüs etkileri görülmeye başlandı. Tıbbi ekipmanlar Dark Web üzerinden satılmaya başlandı.

Tıbbi ekipmanlar Dark Web üzerinden kripto parayla satılıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkede tıbbi ekipmanlara ulaşmak çok zor hale geldi. Hatta satışlarda yapılan fırsatçılık ile yükselen fiyatlar da tüketicileri zorlamaya başladı.

Koronavirüsün e-ticarette yaşattığı bu etki, Dark Web’de de görülmeye başlandı. Bazı ülkelerde koronavirüs nedeniyle Dark Web’de Bitcoin gibi kripto para birimleri aracılığıyla tıbbi ekipmanlar satılmaya başlandı.

Dark Web’de N95 maskelerin yanı sıra yasadışı bir şekilde koronavirüs test kitlerinin de satışı gerçekleştiriliyor.  Yani koronavirüs döneminde de yasa dışı işlerin merkezinde Dark Web yer aldı. Uzmanlar, kullanıcıları bu gibi yerlerden herhangi bir ürün almamaları gerektiği konusunda uyarıyor. Her türlü ihtiyacın resmi ve teyit edilmiş kuruluşlardan alması, Dark Web gibi platformlardan ürün satın alınmaması ve ödeme yapılmaması güvenlik açısından oldukça önemli.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>