Ticari drone operasyonları Afrika’da başladı

0

Ticari drone operasyonları, robotlarla donanmış geleceğin ilk sembolü olarak kabul ediliyor. Otonom otomobiller, otonom garson robotlar, otonom hasta bakıcılar gibi, robotların günlük yaşama dahil olacağı gelecek senaryosunda günlük yaşama ilk katılacak robotların, minik uçan robotlar olacağı düşünülüyor.

Özellikle kargo teslimatları için drone’ların yoğun olarak kullanılması düşünülürken Amazon veya UPS gibi firmalar teslimatlarında otonom dronelar kullanmak üzere çalışmalara da başladılar ancak bu drone’ların kullanımı henüz sivil havacılık otoritelerinden gerekli onayları alamadı ve sadece test amacıyla belli bölgelerde denemeler yapılabiliyor.

Öte yandan UPS, ilk ticari drone servisini Afrika’da hizmete soktu. Ruwanda’da, kara yoluyla ulaşmanın zor olduğu bölgelere drone vasıtası ile ilaç göndermeye başlayan UPS bu servisi için tıbbi drone servisi Zipline ile işbirliği yapıyor. Ortaklığa ayrıca aşı geliştirmeyi ve ihtiyaç olan yere ulaştırmayı amaçlayan tıbbi bir kuruluş olan Gavi de dahil.

UPS’in ticari drone servisi Ruwanda hükumeti tarafından da destekleniyor. Böylece ilaç ve aşıların hızla bölgedeki köylere gönderimi mümkün olurken, hastalıkların yayılması veya tıbbi müdahalelerin hızla yapılması sağlanıyor. Bu yeni hizmet aslında ticari drone servislerinin denenmesi için de bir fırsat olarak görülüyor. UPS, Afrika’daki bu deneyim sayesinde, büyük şehirlerde büyük kazalara yol açmadan önce ticari drone operasyonlarının açık noktaları halinde bilgi sahibi olabilecek. Zipline ise yeni drone servisini Ruwanda dışına da genişleterek, ticari drone’lar ile ilaç taşıma işinden 1 milyar dolarlık gelir elde etmeyi planlıyor. Tüm bu operasyon başarıya ulaşırsa, ticari drone’ları önümüzdeki senelerde Avrupa, ABD ve Asya’daki büyük şehirlerin üzerinde uçarken de görebileceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>