TikTok HD video yayınını durdurdu

0

TikTok HD video

TikTok HD video yayınını Avrupa’da 30 gün süreyle durdurma kararı aldı. TikTok, internet altyapısındaki zorlanmalara neden olmak istemiyor.

TikTok HD video yayınına 1 ay ara verdi

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan video yayın kalitesi düşürme çağrısına Netflix, YouTube, Facebook, Instagram gibi sektörün dev isimleri katılmıştı. Son dönemin en çok yükseliş gösteren sosyal medya platformu TikTok da bu akıma uyum sağladı.

Koronavirüs krizi nedeniyle birçok ülkede internet kullanımında artış yaşanmış durumda. Bu nedenle özellikle video içerik latformları yayın kalitesini düşürerek, kesintisiz internet hizmeti sağlanması için destek veriyor. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından TikTok da HD video yayın kalitesini Avrupa ülkelerinde 1 ay süreyle düşüreceğini duyurdu. Bu düşüşle, internet altyapısının daha sürdürülebilir hale gelmesi hedefleniyor.

Eğer koronavirüs tehlikesi bu süreçte geçmezse, platformların yayın kalitesi düşürme çalışmalarını pek de 1 ayla sınırlı olmayacak gibi görünüyor.

TikTok Ocak ayı istatistiklerinde WhatsApp’ı geride bırakarak dünyanın en çok indirilen uygulaması olmayı da başarmıştı. TikTok 2019’un Aralık ayında göre yüzde 27, 2019 Ocak ayına göre ise yüzde 46’lık bir yükseliş gösterdi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>