TikTok ile Trump yönetimi davalık oluyor

0

TikTok ile Trump

ABD’de ambargo uygulanacaklar listesine giren TikTok ile Trump yönetimi davalık oluyor. TikTok, bu tutuma karşı dava açmaya hazırlandığını açıkladı.

TikTok ile Trump yönetimi arasında gerginlik

Son yılların en hızlı yükseliş gösteren sosyal medya platformu TikTok, dünyanın en büyükleri arasında ismini yazdırdı. Ancak bu hızlı büyümeyle birlikte TikTok için çeşitli yaptırımlar da geliyor.

Bazı ülkelerde TikTok’u yasaklamaya yönelik katı adımlar atılırken, bazı ülkelerde ise çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Son dönemde TikTok en çok da ABD hükümeti ile gerginlik yaşıyor. Trump Yönetimi, 14 Ağustos itibariyle TikTok’un çatı şirketi ByteDance için 90 günlük bir süre vermişti. Bu süre içinde TikTok’un ABD haklarını ABD merkezli bir şirkete satması istendi.

Trump yönetimi tarafından yayınlanan bu kararla, Microsoft ve Oracle şirketleri TikTok’u satın almak için görüşmelere başlamışlardı. Henüz satın alma gerçekleşmemişken, TikTok karşı bir hamlede bulunuyor. TikTok, ABD yönetiminin uyguladığı bu yaptırımlara karşılık, mahkemeye başvuracağını açıkladı. TikTok bu dava ile Trump yönetiminin gösterdiği tutumun hukuka aykırı olduğunu ispatlamayı istiyor. Mahkemeden nasıl bir karar çıkacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>