TikTok moderatörü zihinsel travma davası açtı

0

TikTok moderatörü zihinsel travma

Platformdaki videoları incelemek görevli TikTok moderatörü zihinsel travma nedeniyle dava açtı. Moderatör, platformdaki videolardan etkilendiğini belirtiyor.

TikTok moderatörü zihinsel travma davasıyla şirketi şikayet etti

Bloomberg, bir TikTok moderatörünün sosyal medya platformuna ve ByteDance’e grafik videoların neden olduğu travma nedeniyle dava açtığını bildirdi. Önerilen bir toplu davada moderatör Candie Frazier; şiddeti, okul saldırılarını, ölümcül düşmeleri ve hatta yamyamlığı gösteren videoları taradığını söyledi.

Açılan dava dosyalarında: “Davacı uyumakta güçlük çekiyor ve uyuduğu zaman korkunç kabuslar görüyor” deniliyor. TikTok, iddiaya göre moderatörlerin yalnızca bir saatlik öğle yemeği ve iki adet 15 dakikalık mola ile 12 saatlik vardiyalarda çalışmasını istiyor. Şikayette: “İçeriğin çok büyük olması nedeniyle, içerik moderatörlerinin video başına 25 saniyeden fazla olmamasına ve aynı anda üç ila on videoyu aynı anda görüntülemesine izin veriliyor” denildi.

Facebook ve YouTube gibi diğer sosyal medya şirketleriyle birlikte TikTok, moderatörlerin çocuk istismarı ve diğer travmatik görüntülerle başa çıkmasına yardımcı olacak yönergeler geliştirdi. Öneriler arasında şirketlerin moderatör vardiyalarını dört saat ile sınırlandırması ve psikolojik destek sağlaması yer alıyor. Ancak davaya göre TikTok’un bu yönergeleri uygulayamadığı iddia ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>