Techinside Google News
Techinside Google News

TikTok ve Google’dan sıradışı işbirliği

TikTok ve Google, genç neslin ilgi alanlarını daha yakından takip etmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla heyecan verici bir işbirliği içindeler.
- Advertisement -

TikTok, dünya genelinde milyonlarca kullanıcının favori eğlence platformu haline geldi. Şimdi ise bu popüler sosyal medya devi, Google ile işbirliği yaparak kendi arama sonuçlarını güçlendirmeyi hedefliyor.

Son dönemin en popüler sosyal medya platformu olan TikTok, Google sonuçlarını kendi uygulama içi arama sonuçlarına entegre etmek istiyor. TikTok, bu hedef doğrultusunda şu anda Google Arama merkezli sonuçları kendi uygulama içi arama sonuçlarına entegre etmenin testlerini gerçekleştiriyor. Henüz iki firma da bu test hakkında detaylı açıklama yapmıyor ancak bu konuda yapılacak resmi bir çıkış iki taraf için de çok mantıklı görünüyor.

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından birisi olan TikTok ile dünyanın en popüler arama motorunun sonuçlarını harmanlamak karşılıklı olarak büyük faydalar sağlayabilir. Gençler bu adımlar sonrasında arama ihtiyaçlarını direkt olarak kullanmaya ve içerik üretmeye bayıldıkları uygulamaları üzerinden gerçekleştirebilir hale gelecek gibi görünüyor. Yeni jenerasyon aslında uzun süredir arama için Google yerine TikTok’u ya da Instagram gibi ağları kullanmayı tercih ediyor. Bunu geçtiğimiz yıl direkt olarak Google kendisi açıklamıştı, gençleri kaybediyoruz demişti.

Ayrıca, TikTok’un arama sonuçlarına Wikipedia içeriklerinin eklenmesi konusunda da aktif testler gerçekleştirdiği biliniyor.

TikTok’un bu hamlesi, genç kullanıcıların sosyal medya platformlarını sadece eğlence için değil, aynı zamanda bilgi arama ve içerik üretme amacıyla da kullandığını yansıtıyor.

TikTok, İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) tarafından çocukların verilerini işleme biçimi ve çocukların verilerini tam olarak koruyamaması nedeniyle tam 345 milyon € (367 milyon dolar kadar) para cezası aldığını açıkladı. Bu ceza, 2021 yılında açılan bir soruşturmaya dayanıyor ve TikTok gibi bir dev için dahi oldukça büyük görünüyor. İrlanda’dan gelmesi ilginç bir ayrıntı çünkü şirket kısa süre önce İrlanda’da Avrupa merkezli ilk veri merkezini açtı. Platform, “Project Clover” adlı planı üzerinde çalışıyordu. Bu planın arkasında, Avrupa’daki kullanıcıların verilerini direkt olarak Avrupa’da tutmak ve işlemek yer alıyor. Şirket geçtiğimiz hafta Avrupalı kullanıcıların verilerini İrlanda’da açılan bir veri merkezine taşımaya başladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir