TikTok veri merkezi için Avrupa’yı tercih ediyor

0

TikTok veri merkezi

Güvenlik ve gizlilik konusundaki iddialarla gündemden düşmeyen TikTok veri merkezi için Avrupa’yı tercih ediyor. Bu merkezle TikTok, Avrupa ile ilişkilerini sağlamlaştıracak.

TikTok veri merkezi stratejisi

Son dönemde ABD ve Avrupa ülkeleri, Çin merkezli uygulamalara adeta savaş açmış durumda. Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından TikTok da bu tutumdan olumsuz etkilenenler arasında yer alıyor.

ABD ve Avrupa’da kullanıcı kaybetmek istemeyen TikTok, farklı bir strateji ile yoluna devam ediyor. TikTok’un çatı şirketi ByteDance, bu amaçla Avrupa’da veri merkezi kurmaya karar verdi. ByteDance’ın bu kararında, Avrupa’da mahkemelerin uluslararası veri aktarımı ve veri işlemesi hakkındaki kararı etkili bir rol oynadı.

Avrupa’daki ilk veri merkezini İrlanda’ya kuracak olan TikTok, bu bölge için 420 milyon Euro yatırım yapmış olacak. Bu veri merkezinde Avrupa’daki kullanıcıların verileri saklanacak. Böylelikle TikTok, veri depolanması konusunda Avrupa’ya güven verecek. Yüzlerce kişiye iş imkanı sağlaması beklenen bu veri merkezi, 2022 başlarında hizmete başlayacak. Kullanıcı verilerinin korunması konusunda önemli bir adım olan bu veri merkeziyle, Avrupa’daki kullanıcılar TikTok’ta daha hızlı download ve upload yapabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>