TikTok yasağı için yeni gelişme

0

TikTok yasağı

ABD’de TikTok yasağı konusunda yeni gelişme yaşandı. Yargıç, bu yasaklama kararının ‘ileri gidilmiş’ olabileceğini belirtti.

ABD’de TikTok yasağı uygulanacak mı?

TikTok uzun süredir ABD’de yasaklanma riskiyle karşı karşıyaydı. Özellikle bir önceki ABD başkanı Trump ve yönetimi, TikTok’a adeta savaş açmıştı.

Ancak başkanlıkta yaşanan değişiklik, TikTok’u bir nebze umutlandırmıştı. Yine de Trump’ın yaptığı yaptırımlar nedeniyle, TikTok’un yasaklanma durumu mahkemede görüşülmekteydi. Wahington bölge mahkemesinde yargıç olan Carl Nichols, Ticaret Bakanlığı’nın TikTok’u yasaklayıcı kararı için ‘ileriye gitmiş olabilir’ ifadesini kullandı.

Yargıç tarafından verilen kararla TikTok, ekonomik yaptırımlardan kurtuldu. Dolayısıyla TikTok, yeni yönetimle sorun yaşamazsa ABD’de faaliyetlerine devam edebilecek diyebiliriz.

ABD yönetimi, TikTok’un ABD’deki operasyonlarına ABD’li bir şirkete satmasını zorunlu hale getirmişti. Bu dönemde Microsoft ile TikTok arasında ABD’deki operasyonların satışı konusunda görüşmeler yapılmıştı. Ancak TikTok, bir hayli yavaş davranmıştı. Mahkeme tarafından verilen karar, TikTok’u artık bir hayli rahatlattı diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>