Techinside Google News
Techinside Google News

TikTok’un sahibi kim?

Sosyal medyada fırtınalar estiren video paylaşım platformu TikTok nasıl ve kim tarafından kuruldu? Şu anda kim işletiyor?
- Advertisement -

Kısa süreli video oluşturma, paylaşma ve canlı yayın konsepti ile adını tüm dünyaya duyuran TikTok uygulamasının aslında ilginç bir kuruluş hikayesi var. Sosyal medyada fırtınalar estiren bu platform 2016 yılında ByteDance şirketi tarafından piyasaya sürüldü. ByteDance şirketinin kurucusu ise Çinli internet girişimcisi Zhang Yiming. Girişimci aynı zamanda bu şirkette CEO‘luk görevini de yerine getiriyor.

TikTok, Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance’e ait. ByteDance, Pekin, Çin merkezlidir, ancak şirketin dünya çapında ofisleri bulunuyor. TikTok, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri haline geldi. Platform 2016 yılında piyasaya sürüldü ve halihazırda aylık bir milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Kısa süreli videolara dayalı yenilikçi platformu ve kullanıcıları görmek istediklerini besleyen bir algoritma ile dünyayı kasıp kavurdu. Popülerliğe yükselişinin başlangıcından bu yana, TikTok gibi Instagram Reels ve YouTube Shorts gibi şeyler, doğrudan bu uygulamanın başarılı modelinden sonra tasarlandı.

TikTok, Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance’e aittir. ByteDance, Pekin, Çin merkezlidir, ancak şirketin dünya çapında ofisleri bulunuyor. ByteDance, 2012 yılında yazılım mühendisi Zhang Yiming tarafından kuruldu . Şirket, okuyucularına derlenmiş içerik sunmak için büyük veri algoritmalarını kullanan birkaç uygulama başlattı. Şirket daha sonra Flipagram ve Musical.ly’yi satın aldı ve TikTok’u oluşturmak için ikisini birleştirdi. Yiming, kurucu ortak Liang Rubo’nun şirketin başına geçtiği 2021 yılına kadar ByteDance’ın CEO’su olarak görev başladı.

Çin hükümetinin TikTok’a erişimi var mı?

TikTok, bu verileri Çin yasalarından izole etmek amacıyla Çinli olmayan kullanıcılar için verileri Çin dışında sakladığını sürekli olarak belirtiyor. Bununla birlikte, Çin hükümetinin kendi yetki alanındaki şirketler üzerindeki geniş yetkisi göz önüne alındığında bazı endişeler devam ediyor.

Örneğin, eski ByteDance çalışanı Yintao “Roger” Yu, Çin Komünist Partisinin Çinli olmayan kullanıcılar için bile tüm TikTok kullanıcı verilerine erişimi olduğunu iddia ediyor. ByteDance, Yu tarafından Mayıs 2023’te açılan ve devam eden daha büyük bir haksız fesih davasının parçası olan bu iddiaları güçlü bir şekilde yalanladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir