Tim Cook’a özel uçak kullanma şartı geldi

0

Dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın CEO’su Tim Cook için yönetim kurulundan “özel uçak kullanacaksın” uyarısı çıktı.

Apple CEO’sunu tarifeli uçuşta görmek istemiyor

Tim Cook bugüne kadar ulaşım ihtiyacını büyük ölçüde tarifeli uçuşlarla yürütüyordu. CEO’un sadece 2017’deki uçak bileti masrafları ise 95 bin dolara ulaştı.

Ancak Apple artık CEO’sunun tarifeli uçak kullanmasını istemiyor. Yönetim kurulundan çıkan karara göre hem maddi sebeplerle hem de güvenlik endişeleri nedeniyle Cook’un artık tarifeli uçuş kullanması yasak. Üstelik bu yasak Cook’un özel seyahatleri için de geçerli. Yani Cook bundan sonra özel jetle yolculuk edecek. Cook’un kullanacağı jet ise Apple’ın özel jeti olacak. Cook ailesi ile yapacağı özel yolculuklarında jetin masraflarını kendisi karşılayacak.

Apple’ın önceki CEO’su Steve Jobs’ın ise kendine ait bir özel jeti bulunuyordu ancak bu uçağı da Jobs’a 2000 yılında şirkete geri dönüşü nedeniyle Apple hediye etmişti. Bir diğer deyişle, Apple 1996 yılında Jobs’u işten kovduğu için özür dileyerek gönül almak için Jobs’ı göreve geri çağırırken özel jet hediye etmişti. Jobs’ın çok sık seyahat etmeyi sevdiği bilindiği için bu anlamlı bir hediyeydi. Jobs ayrıca ölmeden kısa süre önce dünyanın en gösterişli ve pahalı yatlarından birini inşa ettirmeye başlamış ancak bu yatı kullanmaya ömrü yetmemişti. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>