Tim Cook’tan sanal gizlilik tavsiyeleri

0

Apple CEO'su Tim Cook
Apple CEO’su Tim Cook

Apple’ın Steve Jobs’tan sonra CEO olarak görev alan ismi Tim Cook, Stanford Üniversitesi’ndeki dijital güvenlik temalı etkinliğe katıldı. Ağırlıklı olarak sanal dünyada gizlilik ve kişisel verilerin güvenliği hakkında açıklamalar yapan Cook, tarihin gizliliğin ihlalinin kötü sonuçlar doğurabileceği ile ilgili pek çok deneyimle dolu olduğunu söyledi.

Sevdiğimiz şeyler, siyasal fikirler ve inaçlar ile ilgili fikirlerin kendimiz için hayat ve ölüm arasında seçimlere dönüşebileceğini de ekleyen isim paradan daha değerli bir şeyi, hayatımızı kaybedebiliriz dedi.

Amerika’nun tutucu güney bölümünde bir gay olarak büyüyen Tim Cook, bu yönünün onu nasıl zorladığını ve daha iyi bir insan haline getirdiğini aktardı. Bu da gizliliğin neden kendisi için bu derece önemli olduğu ile ilgili önemli bir ipucu.

CEO’nın açıklamaları arasında aynı zamanda Apple’ın yenilik yaratmak amacıyla hayatına devam ettiği ve ağırlıklı olarak ABD’li isimlerle ortak çalışma çabasında olduğu, böylece ülke ekonomisine de destek sağlamaya çalıştıkları gibi başlıklarda vardı. Şirket ürünlerinin güvenlik konusunda oldukça dikkatli tasarlandığından bahseden Tim Cook, herkesin özel hayatının değerini bildiklerini söyledi.

7/24 çalışan özel bir dijital güvenlik ekibi ile her daim takipte oldukları bilgisini de veren Cook, kullanıcının kişisel bilgilerinin üçüncü parti şirketlerle paylaşılmadığını da hatırlattı. Apple Pay sistemi üzerinde oldukça yoğun çalışıldığını dile getiren CEO son olarak 2013’te yaklaşık 13 milyon Amerikalı’nın kişisel bilgilerinin çalındığını ekledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>