Tim Cook’un hayatı kitap oldu

0

Apple CEO’su Tim Cook’un biyografisi kitap olarak yayımlandı.  “Tim Cook: The Genius Who Took Apple to the Next Level” adıyla yayımlanan kitapta gazeteci Leander Kahney’in imzası bulunuyor. Eser 16 Nisan’da  okurla buluştu.

Kahney’in kitabının özellikle Steve Jobs sonrası döneme yoğunlaştığı belirtiliyor. Kitaptan paylaşılan bir alıntıda ise Apple’ın Federal Araştırma Bürosu (FBI) ile yaptığı mücadeleye yer veriliyor. Şirketin FBI ile giriştiği mücadelesi 2015’da yaşanan terörist saldırıya dayanıyor. Zira,  o dönemde San Bernardino’da (Kaliforniya) saldırıyı gerçekleştiren teröristin kullandığı akıllı telefonun markası iPhone idi.

Apple’ın kullanıcı mahremiyeti vurgusu

FBI, Apple’a bu telefonun tuş kilidinin açılması ve içindeki verilere ulaşılması için  başvurmuş ama olumsuz karşılık almıştı. Kahney’nin 2017’de emekli olan Apple Hukuktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bruce Sewell’la yaptığı görüşmeye dayandırdığına göre, Apple bu tür taleplere olumlu cevap vermiyor, buna güvenlik güçlerinin talepleri de dâhil edilmiş durumda. Bu gelişme üzerine ise FBI’ın dış kaynak kullanarak bir hacker grubuna 900 bin dolar ödediği ve telefonun şifresini açtırmaya çalıştığı da o dönem sızan haberler arasındaydı. Sewell ayrıca Tim Cook’un bu konunun mahkemeye gitmemesi noktasında hayal kırıklığına uğradığını not ediyor. Sewell, Cook’un konunun tam bir çözüme ulaşmasını beklediğini de sözlerine ekliyor.

Kahney, Jony Ive ve Steve Jobs’ı da yazmıştı

Leander Kahney’nin “Tim Cook: The Genius Who Took Apple to the Next Level” kitabı 27 dolardan satışa çıkıyor. Bu arada, Kahney’nin Apple ile yakından ilgilenen bir gazeteci. Zira, Kahney, Apple’ın diğer bir üst düzey yöneticisi olan Jony Ive’la ilgili Jony Ive: The Genius Behind Apple’s aGreatest Products” adlı esere imza atmıştı. Bu kitap, MediaCat/Digital Age Kitapları tarafından “Apple’ın Ardındaki Deha: Jony Ive” adıyla yayımlanmıştı.

Kahney’in Apple ile ilgili diğer bir kitabı da “Inside Steve’s Brain” adıyla 2009’da piyasaya çıkmıştı. MediaCat Kitapları bu kitabı “Nasıl Steve Jobs Olunur” başlığıyla  okura ulaştırmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>