Techinside Google News
Techinside Google News

Titiz anne 200 bin dolarlık Apple 1’i çöpe attı

Titiz anne 200 bin dolarlık Apple 1'i çöpe attı
- Advertisement -

Apple1Pek çok büyük kurumun depolarında, demirbaş olarak kayda geçtiği için çöpe atılamayan sayısız bilgisayar, yazıcı, faks, PC, MAC gibi teknolojik ürünler çürümeye terk edilmiştir. Zaman geçtikçe artık yetersiz kaldıkları için değiştirilen bu cihazlar, bir süre değersiz bir çöp gibi görülse de, belli bir süre sonra antika konumuna yükselebiliyorlar. Temiz veya iyi korunmuş olanlarının kolleksiyoncular tarafından büyük paralar ödenerek satın alındığını da, e-bay gibi servislerde sıkça görebiliyoruz.

Ancak bu sefer karşılaştığımız bir olay, teknolojinin antika değerinin farkına varamadığımızda ne kadar büyük zarar edebileceğimizi de gösteriyor.

Kaliforniya’da yaşayan bir ev kadını, eşinin ve çocuklarının evin garajına depoladığı eski teknolojik ürünlerin yarattığı karmaşadan o kadar rahatsız oldu ki, eline süpürgeyi alıp ne bulduysa çöpe attı. Ancak çöpe attığı ürünler arasında, 1970’li yıllarda bizzat Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından elle inşaa edilmiş ve bir şirkete satılmış ilk nesil Apple bilgisayar da bulunuyordu. Çok değerli bir antika olarak tanımlanan bu cihazlara kolleksiyoncuların 200 bin dolar ödediğini bilmeyen titiz ev kadını kocasının sakladığı bu eski Apple 1 bilgisayarı çöp olarak görüp mahalledeki çöp arabasına attıktan sonra, çöpleri ayrıştıran merkezdeki çalışanlara piyango vurmuş oldu. Geri dönüşüm merkezindeki çalışanların dikkatini çeken bilgisayar, çöpten kurtarılıp temizlenip tekrar çalışır hale getirildikten sonra bir kolleksiyoncuya tam 200 bin dolara satıldı.

Şimdi herkesin aklındaki soru şu: Sayısız kurumun ve şirketin tozlarla kaplı depolarında, IT departmanlarının güneş görmeyen köşelerinde, kim bilir hangi gizli servetler yatıyor, kim bilir hangi hazineler tozlarla kaplı şekilde keşfedilmeyi bekliyor?

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir