Tiwilio milyar dolar barajını geçti

0

Hisselerini New York borsasına işleme açan Tiwilio’nun hisse değeri 15 dolara çıkarak, şirketin halka açılmada öngördüğü 1 milyar dolarlık sınırı da geçerek, 1,23 milyar dolar değere ulaştı.

Tiwilio, mobil uygulama geliştiricilerin telefon/SMS servislerini uygulamalarına adapte etmelerini sağlayan hizmetler sunuyor. Örneğin, WhatsApp’a abone olurken, telefon numaranız üzerinden kimliğinizi doğruluyorsunuz veya Uber’den taksi çağırırken telefon numaranız şoförlere iletiliyor. Şirket, hisselerinin borsada 12-13 dolar seviyesinde değerleneceğini planlanıyordu. Ancak hisseler ilk günde 15 dolar seviyesine yükselerek beklentilerin üzerine çıktı.

Fakat şirketin önünde hala aşması gereken başka sınavlar var. Teknoloji şirketlerinin borsadaki ilk günleri çok başarılı geçerken sonrasında hisse değerlerinin hızla aşağı düştüğü sık görüldüğü için firmanın değerinin yarıya kadar düşme tehlikesi bulunuyor. Şirketin ani değer kaybetme riskini yükselten bir neden de, piyasada çok geniş kullanıma sahip olmasına rağmen, kar marjının çok düşük olması ve yatırımcılar tarafından, yeterince para kazanmayan bir şirket olarak tanımlanması. Dolayısıyla bu endişelerin, şirketin borsa değerinin aniden düşmesine neden olabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>