Tor koronavirüs nedeniyle işten çıkarmalara başladı

0

Tor koronavirüs

Son yılların popüler ağ ve yazılım projesi Tor koronavirüs salgınından olumsuz etkilendi. Projede 13 kişilik işten çıkarma yapıldı.

Tor koronavirüs salgınından etkilendi

Günümüzde özellikle güvenlik ve gizlilik odaklı projelere yoğun ilgi gösteriliyor. Tor da son yıllarda bu alanda çıkmış en başarılı projelerden biri olarak dikkat çekiyordu.

Kullanıcılarına anonim iletişim imkanı sunan ağ ve yazılım projesi Tor, daha çok gönüllülük esaslı ilerliyordu. Binlerce gönüllüsü bulunan projede, web tarayıcısı üzerinden gizli ve güvenli gezinti yapılabiliyordu. Tüm bu hizmeti vermek için ise Tor bünyesinde 35 kişi çalışmaktaydı.

Ancak Tor da koronavirüs salgınından etkilenen platformlar arasında yerini aldı. Ekonomik olarak zor bir dönem yaşandığı için Tor, bünyesinde bulunu 13 mühendis ile yollarını ayırdı. Böylelikle Tor’un yalnızca 22 kişi ile yola devam edeceği belirtildi.

Tor tarafından yapılan açıklamada, çalışanların tarayıcı ve ekosistem üzerindeki çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüreceklerini belirtti. Tor’un yaşadığı bu ayrılık, özellikle başarılı ve nispeten küçük girişimlerin bu dönemde mali olarak desteklenmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>