Techinside Google News
Techinside Google News

Tor, o ismi işe aldı

- Advertisement -

Fransa’da yaşanan terör eylemleri sonrasında Fransa’nın kullanımını engellemeyi planladığı Tor servisi, Fransız hükumetinin şimşeklerini üstüne çekse de dünya çapında dijital özgürlüklerine büyük önem veren gazeteciler, araştırmacılar, insan hakları savunucularu, sivil toplum örgütü çalışanları tarafından büyük yoğunlukta kullanılıyor.

tor

Özellikle düşünce alanında baskıların uygulandığı ve devletlerin internet trafiğini çok sıkı denetlediği (bunların arasında ABD de bulunuyor) ülkelerde, iktidarların hoşuna gitmeyecek araştırmalar yapan, özgürlük söylemlerine sahip kullanıcılar için Tor servisi hayati önem taşıyor. Bu servisin sağladığı anonim bağlantı imkanı sayesinde izlenmeden, kimliklerini gizleyerek, yazışmalarının okunması endişesi taşımadan iletişim kurabilen ve internet üzerinde sörf yapabilen kullanıcılar da Tor’un bel kemiğini oluşturuyor.

Tor servisi şimdi, kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek ve güvenlik endişelerini minimuma indirip daha pratik, daha hızlı, daha kullanışlı servisler sunmak için, dijital özgürlükler alanındaki söylemleriyle bir efsaneye dönüşen Shari Steele’i, Sorumlu Yönetmen göreviyle işe aldı.

Daha önce Electronic Frontier Foundation (EFF) bünyesinde görev yapan Steele, EFF’nin 10 yıl önce Tor servisi için fon sağlamasına büyük katkıda bulunup Tor’un yaratılmasına büyük rol oynamıştı. Ayrıca güvenli ve gizli bağlantı sunan HTTPS protokolünün standart hale gelerek yaygınlaşması için de EFF bünyesinde önemli girişimlerde bulunmuştu.

Steele’in şimdi Tor’u daha yaygın kullanılan, daha pratik, daha güvenli ve daha hızlı bir ağ haline getirmek için çalışacağı tahmin ediliyor.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir