Techinside Google News
Techinside Google News

Tor Projesinin engeli kaldırıldı, Rusya sansür istedi

Anti-sansür aracı Tor Projesinin engeli nihayet kaldırıldı. Ancak kısıtlamadan uzak internet erişimi, Rusya’da tehdit olarak görülüyor.
- Advertisement -

Anti-sansür aracı Tor Projesinin engeli nihayet kaldırıldı. Ancak kısıtlamadan uzak internet erişimi, Rusya’da tehdit olarak görülüyor.

Gizlilik odaklı anti-sansür aracı Tor’un ana alanı geçen Aralık ayında Rus yetkililer tarafından bloke edildikten sonra, dijital haklar aktivistleri başarılı bir yasal mücadele ile devreye girdi. TorProject.org’un engellemesi artık kaldırıldı, ancak yeni bir yasal sürecin parçası olarak, savcılar davalarını yeniden ifade ediyor ve genişletiyor.

Muhalefeti bastırmak ve yetkili anlatıları sürdürmek için yıllarca süren hükümet sansüründen sonra, Rusya’da engelsiz internet erişimi bir tehdit olarak görülüyor. Rusya’nın önlemleri arasında, ISP’ler tarafından hangi hizmetlerin yasal olarak sunulabileceğini yöneten devasa bir alan adı ve IP adresi engelleme listesi yer alıyor. Facebook ve Instagram’ın, BBC News’in, Google News’in veya binlerce akış ve torrent sitesinin arkasındaki “aşırılık yanlısı örgüt” olsun, erişim rutin olarak reddedilir.

Vatandaşlardan kaçınılmaz yanıt, VPN’ler ve Tor gibi araçlarla bu blokajları aşmak oldu. Yetkililerden gelen eşit derecede öngörülebilir yanıt, engellenen kaynaklara erişim sağlayan araçları kendileri yasaklanmış ve aynı zamanda engellemeye tabi olarak kategorize etmek oldu.

2022’de Rusya, Tor düğümlerini ve aracın resmi ana sayfası olan TorProject.org’u engellemeye başladı. Tor, Tor’u suçlular için bir araç olarak çerçeveleyerek sansür karşıtı faturasını reddeden Devlet Duması Bilgi Politikası Komitesi başkanı tarafından “mutlak bir kötülük” olarak damgalandı. Tor Projesinin engeli kaldırıldıktan sonra, Rusya’nın atağı Google’ı da karıştırdı.

Aktivistler yasal meydan okumaya başlıyor

TorProject.org’un engellenmesi alışılmadık bir durumdu. ISP engellemesi uygulama yetkisi 2017’de Saratov Bölge Mahkemesinde verilmişti ancak yerel telekomünikasyon gözlemcisi Roscomnadzor, Tor Project’i yalnızca Aralık 2021’in başlarında yakın bir engelleme konusunda uyardı. Tor Project, teknik bir yanıta ek olarak yasal işlem yapılması gerektiğine karar verdi.

Tor Project, Roskomsvoboda’daki dijital haklar aktivistleriyle ortaklaşa Saratov Bölge Mahkemesinde temyiz başvurusunda bulundu. Tor temsilcilerine katılma fırsatı verilmeden verildiği için engelleme kararının geri alınması gerektiğini savundular.

Mahkeme kabul etti, engelleme kararı iptal edildi

Bir Roskomsvoboda duyurusu, temyizin başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Avukat Ekaterina Abashina, Tor Projesi’nin hariç tutulmasının “kararın iptali için mutlak bir temel” sağladığını ve mahkemenin kabul ettiğini söyledi. Alanın engellemesinin kaldırılması emredildi ancak kesin bir zafer hala uzak.

Tor Projesi’nin Rus yasalarının Tor gibi anonimleştirme araçlarıyla ilgili bilgilerin yayılmasına ilişkin herhangi bir genel yasak içermediğini belirten ikinci bir sunumu, savcı ve telekom bekçisi Roscomnadzor tarafından reddedildi. Roscomnadzor, mahkemelerin “sınırsız yetkiye sahip olduğunu” iddia etti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir