Toronto’da yüksek teknolojili mahalle kurulacak

0

Google’ın ana şirketi Alphabet’ın kentsel yenilik birimi Sidewalk Labs, yeni bir akıllı mahalle projesine imza atıyor. Yapılacak yeni bir anlaşmayla Toronto’nun sahil kesiminde yüksek teknolojiye sahip bir mahalle kurulacak.

Quayside olarak da adlandırılan 12 dönümlük akıllı mahalle projesi, Wall Street Journal’a göre en az 1 milyar dolarlık yatırım ile inşa edilecek. Akıllı şehir projelerine öncü olması beklenen Quayside’ın inşasına onayların ardından bu ay başlanacak. Akıllı mahallede ulaşımın otonom araçlar ile sağlanması, enerji verimliliği için akıllı sistemlerin kullanılması, yüksek hızlı internet ve makine öğrenimi teknolojileri ile konforlu bir yaşam alanı sağlanması hedefleniyor.

Şirket, ulusal savunma grubu olan Transportation For America ile Austin, Texas, Washington DC gibi 16 şehre teknolojileri entegre etmek için ortak olacağını duyurdu. Sidewalk Labs, akıllı şehir çalışmalarında yalnız değil. E-ticaret devi Amazon, Kuzey Amerika’da ikinci bir şehir kurmak için 5 milyar dolar harcayacağını açıkladı. Yaklaşık bir ay sonra bu anlaşmanın da tamamlanması planlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>