Techinside Google News
Techinside Google News

Toshiba 60 milyon dolar ceza ödeyebilir

- Advertisement -

toshiba

Japon teknoloji devi Toshiba’daki bilanço skandalı, bu yılın en önemli haberlerinden biriydi. Toshiba yöneticilerinin, şirketin karını yüksek göstermek için bilanço üzerinde sahte işlemler yaparak olmayan parayı var gibi gösterdikleri ve şirketi sanki 1.3 milyar dolar kar etmiş gibi lanse etmeleri, sayısız yatırımcının Toshiba hisselerine yönelmesine yol açmıştı.

Ancak defterler üzerindeki detaylı incelemeler sonrasında böyle bir paranın olmadığının ortaya çıkmasıyla, Toshiba yöneticileri istifa etmek zorunda kalmıştı. Elbette sorun istifa ile çözülemeyecek kadar büyük çünkü çok sayıda yatırımcı, güçlü bilançoya güvenerek satın aldığı hisselerin büyük bir hızla değer kaybetmesi nedeniyle büyük zarar etti.

50 yatırımcının şirkete açtığı kişisel davalarda 2,5 milyon dolarlık tazminat cezası çıkmak üzeree. Toshiba’nın yatırımcılara ve devlete ödeyeceği toplam cezanın ise 60 milyon doları geçmesi bekleniyor.

1.3 milyar dolarlık bir sahtekarlığın yanında 60 milyon dolarlık ceza küçük gibi görünse de ortada aslında 1.3 milyar dolar olmadığını ve şirketin zararda olduğunu, dolayısıyla 60 milyon doların Toshiba’nın canını çok yakacağını gözden kaçırmamak gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir