Toshiba hibrit lokomotif geliştirecek

0

Toshiba hibrit lokomotif

Almanya merkezli DB Cargo ile anlaşan Toshiba hibrit lokomotif geliştirecek. Bu lokomotifin, çevre dostu ulaşım sağlaması hedefleniyor.

Toshiba hibrit lokomotif özellikleri

Son yıllarda ulaşım sektöründe hibrit ve elektrikli araçların trendi yükseliyor. Bu durum, raylı sistem ulaşımını da doğrudan etkileyemeye başladı.

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Toshiba, Almanya merkezli DB Cargo ile yeni bir proje için anlaştı. Anlaşma kapsamında Toshiba, DB Cargo için 50 adet hibrit yakıtlı lokomotif geliştirecek. Bu lokomotifler, mevcut olarak kullanılan 61 eski lokomotifin yerini alacak.

DB Cargo CEO’su Nkutta yapıtğı açıklamada, Toshiba’yla gelecek olan yeni teknoloji standartlarını heyecanla beklediklerini söyledi. Yeni hibrit lokomotiflerin yılda yüzde 30 oranın enerji tasarrufu sağlayacağı belirtiliyor. Ayrıca 1 milyon litre dizel yakıt tasarrufuyla çevre ve kaynakların kullanımı yönünden avantaj sağlanacak.

Toshiba tarafından geliştirilecek hibrit lokomotiflerin 2021 yılında kullanıma sunulması hedefleniyor. Toshiba’nın bilgisayar sektörünün ardından ulaşım sektöründe de yer alması, farklı sektörlere ılımlı baktığını gösteriyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>