Toshiba iflasa mı koşuyor?

0

Toshiba’da işler hiç iyi gitmiyor. Japon elektronik devinin 2005 yılında 5,4 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Westinghouse’da yaşanan dev zararlar şirketin tüm varlığını zora soktu. 

Nisan-Aralık 2016 döneminde 4,8 milyar dolar zarar ettiği ortaya çıkan Westinghouse’daki nükleer kara deliğin bu kadarla sınırlı kalmayabileceği ortaya çıktı.

Westinghouse’un ABD’de sahip olduğu nükleer santrallerin büyük zarar etmesinin ardından yapılan soruşturmada, şirketin Aralık-Mart döneminde bir bukadar daha zarara sürüklendiği ortaya çıktı. Buna göre Toshiba, önümüzdeki günlerde nükleer santral işinde 9.2 milyar dolarlık zarar açıklamayı bekliyor.

Toshiba hissedarlarını uyarmak zorunda kalan şirketin CEO’su Satoshi Tsunakawa medyaya verdiği beyanda, şirketin durumunun hiç iyi olmadığını itiraf etti.

Toshiba’nın önümüzdeki günlerde açıklayacağı mali raporlar Japonya mali bürokratları tarafından incelenecek ve maliye raporlarda gidişatı tehlikeli bulursa, Toshiba hisselerini Tokyo borsasından kaldırabilecek. Bu da Japonya’da Toshiba hisselerini elinde bulunduran yatırımcılar için kabus anlamına geliyor. 

Öte yandan Toshiba ABD’de iflasa karşı koruma isteği de yaptı. Artan üretim maliyetleri nedeniyle nükleer santrallerde üretilen elektriği daha ucuza satmak zorunda kalan Toshiba, insanlar elektrik kullandıkça zarar ediyor. ABD’da iflas koruma yönetimi durumu inceledikten sonra Westinghouse nükleer santrallerinin kendi gözetimi altında satışına da karar verebilir. Burada tek sorun, Tesla gibi herkese güneşten bedava elektrik üretme sistemleri satan şirketler hızla yükselişteyken çok pahalı kalan nükleer elektriği üretmek isteyecek yatırımcının bulunmayışı. Diğer bir deyişle, Toshiba Westinghouse santrallerinden çok ağır bir zararı sineye çekmek zorunda kalabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>