Techinside Google News
Techinside Google News

Toshiba satılıyor!

Toshiba yönetim kurulu, Japon Endüstriyel Ortakları (JIP) adlı konsorsiyumun 15 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul etti.
- Advertisement -

Toshiba yönetim kurulunun, özel sermaye şirketi statüsüne sahip yatırım fonu Japon Endüstriyel Ortakları (JIP) adlı konsorsiyumdan gelen satın alma teklifini kabul ettiği bildirildi. Bu satın alım, piyasalarda itibarını kaybeden holding için yeni bir başlangıç olabilir. Japon Endüstriyel Ortakları geçen ay, başlıca bankalardan 10,6 milyar dolar finansman taahhüdü alarak satın alım teklif sunmuştu. Bu teklif firmanın Perşembe günkü kapanış fiyatına göre yaklaşık yüzde 9,7 daha yüksek gerçekleşti.

Dünyanın üçüncü en büyük M&A anlaşması olabilir

15 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen satın alım anlaşması, şirketin özelleşmesini ve yerel çıkarlar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmesini sağlayacak. Bu sayede Toshiba‘nın aktivist hissedarlarla uzun süredir devam eden gerilimlerinin son bulması bekleniyor. Ancak şirketin yaklaşık dörtte birine sahip olan aktivist fonların anlaşmanın şartlarını kabul edip etmeyeceği henüz belirsiz. Orix, Rohm ve Chubu Electric Power’ın aralarında bulunduğu bir grup Japon firması, Toshiba’nın satın alınmasına katkıda bulunacak. Tamamlandığı durumda bu anlaşma, bu yıl dünyanın üçüncü en büyük birleşme ve satın alma (M&A) anlaşması olacak.

Toshiba’nın Geçen yılki kaybı %12 oldu

Şirket 2015’ten beri muhasebe skandalları, ağır kayıplar ve kurumsal yönetişim tartışmalarıyla hırpalanmış durumdaydı ve Toshiba’nın hisseleri geçen yıl %12 düşmüştü. Yeni satın alım anlaşmasının şirketin durumunu düzeltip düzeltmeyeceği zamanla anlaşılacak. Anlaşma sonuçlandığında Toshiba yerel kontrol altında özel bir varlık haline gelecek.

Bu anlaşma, Japonya’nın kurumsal yönetim ekosistemini etkileyebilir. Toshiba’nın mülkiyet değişimi, çapraz hissedarlık geleneğinden özel sermaye şirketlerinin daha aktif mülkiyetine doğru büyük bir değişim anlamına geliyor. Anlaşmanın başarılı olması durumunda Japon şirketlerinde daha fazla özel sermaye yatırımının teşvik edilmesi ve bu sayede potansiyel olarak daha verimli ve karlı operasyonların gündeme gelmesi bekleniyor.

Daha önce şirketin üçe bölüneceği duyurulmuştu

Geçen yıl yapılan duyurularda Toshiba’nın üçe bölünmesi planından söz ediliyordu. Üç birimden birinin altyapı hizmetlerine, diğerinin ise güç yarı iletkenleri gibi elektronik cihazlara odaklanacağı söyleniyordu.

Kurumsal belirsizlikler ve gelir kaybına rağmen şirketin ürünlerinin marka değeri kaybolmadı ve tüketiciler açısından güven kaybı söz konusu değil. Örneğin geçen yılki Dünya Kupası’nın resmi sponsorlarından biriydi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir