Toshiba, Western Digital’i dava ediyor

1

ABD’de nükleer santral işletmeciliğinden büyük zarar edince işlemci bölümünü satarak zararını kapatmayı planyana Toshiba, dev firmaların dahil olduğu açık artırmada Western Digital’i satışı engellemeye çalıştığı için dava etmeye hazırlanıyor.

Toshiba’nın sahibi olduğu NAND işlemci üretimi işi, dünyadaki ikinic büyük NAND işlemci platformu olarak kabul ediliyor. Tokyo hükumeti ise bu birimin Japonya dışına çıkmasını istemiyor. Bu nedenle hükumet Toshiba’ya teklif vermesi için kendi seçtiği şirketlerden bir konsorsiyum oluşturup, ihale teklifini de neredeyse kendi başına hazırladı. Ancak konsorsiyumun parçası olan ve halihazırda Toshiba’nın NAND fabrikasını ortak olarak işleten Western Digital kendisinin kontrolü dışında verilen teklifin iptali için mahkemeye dava açtı. Bu da Toshiba’yı çileden çıkardı.

Önümüzdeki Mart ayına kadar satış işlemini tamamlayarak Nükleer santral zararını kapatmak yeni mali yıl raporlarına zararsız girererek hisse senedi fiyatlarını yükseltmek isteyen Toshiba satışın bir an önce gerçekleşmesini istediği için, satışın iptali için dava açan Western Digital’i, ihaleyi kazanmasına rağmen satışı geciktirmek istediği için şimdi dava edecek. Böylece yaşayacağı zararın tazmini için Western Digital’den de önemli bir tazminat kazanma ihtimali doğacak.

İki firma da henüz bu çatışma hakkında açıklama yapmış değil ancak davanın en az 9-10 milyar dolar değerinde tazminata konu olabileceği düşünülüyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>