Toshiba’da deprem: 1.2 milyar dolar kâr uydurup istifa etti

0

toshiba-hisao-tanakaToshiba’nın, geçtiğimiz altı yıl boyunca açıkladığı bütçelerde, aslında ortada olmayan bir parayı varmış gibi göstererek, şirketi 1.2 milyar dolar kazançta gösterdiği ortaya çıkmış ve bu sahtekarlık büyük bir deprem etkisi yaratmıştı. Yıllarca, açıklanan bütçe rakamlarına bakarak Toshiba hisselerine yatırım yapan yatırımcıların tepkisi karşısında ünlü Japon elektronik üreticisi Toshiba prestijini tekrar kazanmaya çalışırken, şirketin CEO’su Hisao Tanaka ve iki diğer yöneticisi, şirketin iç hedeflerini tutturmak için rakamları değiştirdiklerini kabul ettiler.

İki bağımsız denetim şirketi tarafından sağlanan rakamlara göre, Hisao Tanaka ve iş arkadaşları, altı yıl boyunca şirketin operasyon gelirlerini şişirik şirketi toplamda 1.2 milyar dolar kar etmiş gibi gösterdiler.

Hisao Tanaka olayların ardından bugün istifa ettiğini açıklarken, şirketin başkanı Masashi Muromachi CEO görevini geçici olarak üstlendi. Masashi Muromachi yeni bir yönetici ekip oluşturacak ve eski CEO’nun sahtekarlığına göz yuman veya iş birliği yapan tüm yönetim ekibini şirketten uzaklaştıracak.

Şirketten şimdiye kadar başkan, başkan yardımcısı ve sekiz üst düzey yönetici istifa etmiş bulunuyor. Toshiba, mali deftelerde yapılan sahtekarlık nedeniyle yaşanan zararı kapatmak için şirketin değerli taşınmazlarını ve varlıklarını satacağını açıklayarak hissedarları yatıştırmaya çalıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>