Toshiba’nın çiplerine yeni talip çıktı

1

Toshiba’nın ABD’de Westingouse ismiyle işlettiği nükleer santrallerin onlarca milyar dolar zarar etmesi, şirketin işlemci birimini satışa çıkararak zararı kapatma yoluna gitmesine neden olmuştu.

Apple ve Foxconn’un ortak teklif verdiği işlemci bölümü için şimdi yeni bir rakip daha ortaya çıktı. Ünlü sabit disk üreticisi Western Digital’in Toshiba işlemci bölümü için teklif verdiği bilgisi dışarı sızdı. Western Digital’in teklifinin ise 18 milyar dolar olduğu anlaşıldı. Böylece Western Digital, 13-15 milyar dolar arası teklif yapmak isteyen Apple ve Foxconn konsorsiyumunun teklifini geçmiş bulunuyor ancak Apple’ın yeni turda kesenin ağzını açması da olası görünüyor.

Japonya Foxconn’u istemiyor

Öte yandan Japonya hükumeti, Toshiba’nın sahip olduğu teknolojilerin Çin’le çok sıkı fıkı olan Foxconn’un eline geçmesini istemiyor. Dolayısıyla, Foxconn’un ihaleyi kazanması halinde hükumetten veto yeme ihtimali var.

Toshiba şu anda NAND hafıza çipleri konusunda dünyanın ikinci büyük üreticisi konumunda. Dolayısıyla, fabrikayı kim satın alırsa dijital dünyada çok önemli bir pazarın büyük oyuncusu konumuna yükselecek. 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>