Toyota batarya sektöründe büyümeyi hedefliyor

0

Toyota batarya

Toyota batarya sektörüne yönelik yeni bir planlama yapılıyor. Elektrikli otomobil sektöründe büyümeye devam eden şirket, 2025 yılını hedefliyor.

Toyota batarya sektöründe 2025’i hedefliyor

Tesla ile birlikte büyük bir ivme kazanan elektrikli araç sektörü, Renault ve Toyota gibi devlerle büyümeye devam ediyor. Yeni modelleriyle birlikte sektörde güçlü bir şekilde yer alan Toyota, batarya üretiminde de kendisine yeni hedefler belirliyor.

2020 Yaz Olimpiyatları’nda katı hal bataryaların kullanıldığı LQ Concept model arasını sergilemeyi planlayan Toyota, koronavirüs salgını nedeniyle erteleme kararı almıştı. Bu ertelemeyle ayrıca batarya teknolojisinde de iyileştirmelerin yapılması kararlaştırılmıştı.

Toyota yöneticilerinden Keiji Kaita, batarya tasarımlarında önemli ilerlemeler kaydettiklerini ve neredeyse mükemmel özelliklere sahip olduğunu duyurdu. Bu katı hal bataryalar ile bir elektrikli aracı 15 dakika gibi çok kısa bir sürede tamamen şarj etmenin mümkün hale geleceği de belirtildi. Batarya kapasiteleri henüz belirtilmedi ancak katıl hal bataryaların elektrikli araçların menzilini 2 katına çıkaracağı vurgulanıyor.

Kaita, tanıtım ve üretimde büyük sorunlar yaşanmasına rağmen 2025 yılı itibariyle katı hale batarya üretime başlayacaklarını belirtiyor. İlk etapta lityum iyon bataryalardan pahalı olacak bu bataryaların üretiminin sınırlı olacağı da vurgulanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>